Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan okrugli sto u Loznici na temu „Inicijativa za socijalnu uključenost“

Objavljeno 11.01.2016.

loznicaOkrugli sto posvećen prvom predstavljanju Strategije socijalne zaštite u Loznici od 2016. do 2020. godine održan je 25. decembra 2015. godine. Sastanak sa temom “Inicijativa za socijalnu uključenost” otvorila je dr Nada Đurić, koordinator projekta koji podržava Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju. Dr Đurić je podsetila da je važna uloga i aktivno učešće svih aktera na polju socijalne zaštite u Loznici kako bi se što bolje mapirali problemi u ovoj oblasti, razmotrile mogućnosti i pitanja proširivanja asortimana usluga socijalne zaštite i proširili izvori finansiranja tih usluga. Naglašeno je takođe da je cilj okruglog stola predstavljanje rezultata rada svih zainteresovanih strana u procesu izrade Strategije socijalne zaštite grada Loznica.

Skup je zatim pozdravila Milojka Smiljanić, načelnica Gradske uprave Loznica, i izrazila zadovoljstvo što je Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije podržao Udruženje građana “Iskra – Loznica” u inicijativi da se pokrene izrada ovog strateškog dokumenta koji je od velikog značaja za Loznicu. Istakla je da se Stretegija socijalne zaštite grada Loznice odnosi na period od pet godina, a obuhvatiće sve socijalne kategorije u cilju smanjenja siromaštva. Cilj je da se izvrši ravnopravna deoba finansijskih sredstava. Takođe je ukazala da gradska uprava pridaje veliki značaj sektoru socijalne zaštite, a u budžetu se planiraju sredstva za podsticajne mere za osetljive i socijalno ugrožene kategorije stanovništva. Pored toga, istaknuta je i važnost partnerstva sa NVO sektorom u kreiranju politika socijalne zaštite. (…)

Branka Pavlović, stručna konsultantkinja na projektu, navela je da su ustanove socijalne zaštite prepoznate i vidljive u lokalnoj zajednici, a da OCD imaju dosta iskustva u projektima što je takođe za grad Loznicu značajan resurs. (…) Najbrojnija korisnička grupa usluga socijalne zaštite je u starosnoj dobi od 26-64 godine, kao i grupa dece i mladih do punoletsva.

Kada se posmatra korisnička grupa do 18 godina istaknuto je da postoji trend rasta dece iz porodica korisnika NSP i drugih materijalnih davanja. Zapaže se da kada neko uđe u sistem socijalne zaštite i postane korisnik materijalnih davanja zanemare se drugi eventualni problemi u takvim porodicama kao što je nasilje u porodici, zlostavljanje dece i sl. čime bi ustanove socijalne zaštite trebalo da se bave u narednom periodu.  Istaknuto je  da je sve manje dece bez roditeljskog staranja koja su smeštena u instituciji, već su u hraniteljskim porodicama. U nastavku rada predloženi su strateški pravci razvoja sistema usluga socijalne zaštite: socijalna inkluzija društveno osetljivih grupa; multisektorska saradnja (socijalna zaštita, obrazovanje, zdravstvo, organizacije civilnog društva, razvijanje međusektorskih usluga za unapređenje inkluzija društveno osetljivih grupa); kao i transparentan sistem naručivanja usluga socijalne zaštite od strane lokalne samouprave. (…)

Učesnici skupa diskutovali su i o merama i akcijama za realizaciju ciljeva Strategije socijalne zaštite, od plana razvoja usluga socijalne zaštite u Loznici u periodu 2016-2020. god., do obezbeđivanja finansijskih podsticaja za licenciranje pružalaca usluga iz javnog, civilnog i privatnog sektora i razvijanja protokola multisektorske saradnje kroz mrežu svih aktera socijalne zaštite. Pored toga, bilo je reči i o uspostavljanju transparentnog sistema naručivanja usluga socijalne zaštie u skladu sa postojećim pravnim okvirom, kao i o razvijanju  kapaciteta za učešće u postupku javnih nabavki usluga socijalne zaštite. Predloženo je da do 15. januara 2016. godine svi učesnici tj. predstavnici institucija daju odgovore, komentare, sugestije i dopune na prvi nacrt Strateškog dokumenta kako bi se u narednom periodu mogli dati definitivni okviri i verzije vizije, misije i strateških ciljeva. Takođe je istaknuto da će na kraju biti pripremljen i Akcioni plan.

Više informacija o ovom skupu potražite na adresi iskra.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]