Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije i Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i unapređenje položaja žena (UN Women), sproveo je obuku namenjenu novinarima i novinarkama o rodno osetljivom izveštavanju i afirmativnom medijskom predstavljanju osetljivih grupa. Obuka je održana 20. septembra na Fruškoj gori.
Cilj obuke je bio da novinari i novinarke steknu znanja o pojmovima koji se tiču diskriminacije i nasilja nad ženama i da kroz analiziranje primera dobre i loše prakse u izveštavanju o ženama, Romima i Romkinjama i osobama sa invaliditetom nauče da prepoznaju diskriminatorno i stereotipno izveštavanje i budu osnaženi da u budućnosti na afirmativan način medijski predstavljaju pripadnike i pripadnice osetljivih grupa.
Tatjana Jokanović, pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti, predstavila je rad ove institucije u oblasti sprečavanja svih oblika diskriminacije, unapređivanja medijskog izveštavanja, kao i načine reagovanja u situacijama medijskog izveštavanja koje sadrži diskriminatorne sadržaje. Vera Kurtić, aktivistkinja organizacije Žeski prostor iz Niša i Lana Nikolić, novinarka na Radiju Beograd 202 i članica Udruženja studenata sa hendikepom, govorile su o svom radu i o uticaju koji medijsko izveštavanje ima na položaj pripadnika/ca osetljivih grupa. Snježana Milivojević, profesorka Fakulteta političkih nauka u Beogradu, istakla je da su mediji ključno mesto demokratije te da je veoma bitno razumeti njihovu ulogu i način na koji funkcionišu.
Podizanje kapaciteta novinara i novinarki za rodno osetljivo izveštavanje i eliminisanje seksističkog predstavljanja žena i senzacionalističkog izveštavanja u slučajevima nasilja nad ženama predviđeno je Akcionim planom za Poglavlje 23, kao i Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije za rodnu ravnopravnost (2016-2018), te je ova obuka sprovedena sa ciljem uspešnije implementacije ovih važnih dokumenata.
Napiši komentar