Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan vebinar posvećen Nacionalnom okviru kvalifikacija (NOKS)

Objavljeno 10.08.2021.

NOKS_logoUspostavljanjem Nacionalnog okvira kvalifikacija (NOKS), Srbija je započela sistemsko uređivanje oblasti kvalifikacija, ali i napravila važan korak ka povezivanju sveta rada i sveta obrazovanja. Okvir u kome su popisane, po nivoima razvrstane i detaljno opisane sve kvalifikacije koje se mogu steći kroz formalno ili neformalno obrazovanje, omogućava da se preciznije evidentira kvalifikaciona struktura radne snage i da se kreiraju tržišno relevantne politike u oblasti obrazovanja. Posle više decenija Srbija ima jedinstven popis kvalifikacija na nacionalnom nivou koji omogućava da se započne sa uređivanjem sistema. Na pitanja koliko je sve to važno i šta donosi građanima, društvu i državi odgovoreno je u okviru vebinara posvećenog NOKS-u.

„Ministarstvo prosvete i Agencija za kvalifikacije su početkom godine napravili jedinstvenu Listu kvalifikacija, u kojoj je objedinjeno više od 4.600 kvalifikacija za sve nivoe obrazovanja. Ova lista predstavlja jedan od osnovnih instrumenata za praćenje usklađenosti potreba tržišta rada i obrazovanja“, rekla je prof. dr Gabrijela Grujić, pomoćnica ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Sve kvalifikacije koje se mogu steći u sistemu obrazovanja, popisane su i opisane  u Registru kvalifikacija. Svi zainteresovani sada na portalu mogu da pronađu svoje kvalifikacije, ali i da ih uporede sa sličnim kvalifikacijama u drugim evropskim zemljama.

„U procesu smo povezivanja sa Evropskim okvirom kvalifikacija. Opis naših kvalifikacija biće uskoro dostupan i na engleskom jeziku, pa će oni koji se opredeljuju za nastavak školovanja negde van zemlje ili traže posao u inostranstvu moći da vide status svoje kvalifikacije u drugim sistemima i sagledaju mogućnosti za zapošljavanje“, pojasnila je Tatijana Glišić Milutinović iz Agencije za kvalifikacije.

Novina je i što je uspostavljen mehanizam za uvođenje kvalifikacija u nacionalni okvir. Kvalifikacije su se ranije donosile na zahtev sektora obrazovanja, imajući u vidu potrebu da se ponuda obrazovanja učini raznovrsnom i atraktivnom za učenike, roditelje i druge zainteresovane. Sada su vrata otvorena svima koji imaju interesa da prepoznaju značaj kvalifikacija i relevantnost programa na osnovu kojih se te kvalifikacije stiču, pa se nove kvalifikacije mogu uvoditi na predlog predstavnika poslodavaca, civilnog sektora, sindikata, svih onih koji su neposredno zainteresovani da se unapredi kvalitet obrazovanja.

„Značajnu ulogu kada je reč o kreiranju sistema kvalifikacija i njegovog usklađivanja sa potrebama tržišta rada dobili su poslodavci – od analize sektora i sektorskih potreba, preko učešća u razvoju standarda kvalifikacija do učešća na završnim ispitima kojima se proveravaju znanja i kompetencije na osnovu kojih se stiču kvalifikacije. Na privredi je sada da iskoristi te mogućnosti i ponudu obrazovanja uskladi sa svojim potrebama“, istakao je Dragan Lukić iz Sektorskog veća za IKT, elektrotehniku, automatiku i elektroniku.

Novi mehanizam prodrazumeva i to da za svaku kvalifikaciju postoji standard, dokument utvrđen na nacionalnom nivou, sa detaljnim opisom ishoda učenja koje je potrebno dostići kako bi se stekla kvalifikacija. Uvođenje standarda kvalifikacija otvorilo je mogućnost za uvođenje još jednog načina za sticanje kvalifikacija – priznavanje prethodnog učenja. To znači da će uskoro biti moguće da se znanja i veštine stečene samo kroz radno ili životno iskustvo prepoznaju i procene, i da se na taj dobije javna isprava koja će na tržištu rada biti podjednako vredna kao kvalifikacija stečena kroz formalno obrazovanje.

Značajnu podršku Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Agenciji za kvalifikacije za uspostavljanje nacionalnog okvira kvalifikacija pružila je Evropska unija na projektu „Razvoj integrisanog sistema nacionalnih kvalifikacija“ kroz koji su tokom protekle dve godine razvijana i proveravana efikasna rešenja i mehanizmi.

„NOKS je uspostavljen na osnovama najboljih evropskih praksi, a one se odnose na mogućnost da kvalifikacije koje se stiču u obrazovnom sistemu Srbije budu savremene, relevantne u odnosu na potrebe privrede, a da sam sistem omogućava i vertikalnu i horizontalnu prohodnost, pa samim tim i celoživotno učenje koje postaje važno za sve građane. Slovenačka i iskustva drugih evropskih zemalja mogu da pruže dobre smernice, ali je važno da se i najbolja rešenja prilagode nacionalnim potrebama. Tako će nacionalni okvir kvalifikacija svoju funkciju ispuniti u potpunosti“, zaključio je Elido Bandelj, vođa tima projekta „Razvoj integrisanog sistema nacionalnih kvalifikacija”.

Kompletan snimak vebinara možete pogledati ovde.

Projekat „Razvoj integrisanog sistema nacionalnih kvalifikacija u Republici Srbiji“ je jedan od tekućih projekata kojim Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, EU je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzovnom obrazovanju, itd.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]