Labris – organizacija za lezbejska ljudska prava, zajedno sa partnerskim organizacijama iz Sjedinjenih Američkih država i Nemačke, Gej i lezbejskim Viktori institutom i Hiršfeld Edi fondacijom, a uz finansijsku podršku USAID, Astrea i Ministarstva spoljnih poslova Nemačke, organizovala je 15, 16. i 17. septembra u Beogradu, konferenciju „Demokratija za sve: Političko učešće LGBTI osoba na Zapadnom Balkanu“.
Konferencija sa temom političkog učešća LGBTI osoba na Zapadnom Balkanu, koja je održana u Narodnoj skupštini Republike Srbije 15. septembra, a zatim i u beogradskom hotelu “88 rooms” 16. i 17. septembra, čini krunu jednogodišnjeg projekta Labrisa (uz saradnju sa Gej i lezbejskim Viktori institutom i NDI) koji je realizovan tokom 2014. godine, a tokom koga su 22 autovane LGBTI osobe iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Makedonije, Crne Gore i sa Kosova, prošle trening za političko liderstvo, čime su stekle osnovno iskustvo o političkom aktivizmu ali i o načinu na koji sa stanovišta političkog angažovanja mogu uticati na celokupne društvene tokove.
Sastanku u Domu Narodne skupštine Republike Srbije, prisustvovali su osim aktivista/tkinja civilnog sektora, predstavnika/ca ambasada i nezavisnih institucija na lokalnom i republičkom nivou, poslanici/ce iz Albanije, Srbije i Irske, kao i predstavnik Vlade Crne Gore, dok su poslanici/ce iz Slovenije, Crne Gore i Makedonije, uzeli aktivno učešće na panelima tokom konferencije.
Ovo je bio prvi put da u jednoj zemlji na prostoru Zapadnog Balkana, LGBTI aktivisti/tkinje zajedno sa donosiocima odluka razgovaraju o većem stepenu participacije nedovoljno zastupljenih grupa, među kojima je svakako i LGBTI zajednica.
Jedan od ciljeva ovog sastanka i čitave konferencije, bilo je i povezivanje narodnih poslanika/ca iz zemalja Zapadnog Balkana sa kolegama/cama iz zemalja EU kako bi se razmenile ideje o njihovoj ulozi na promociji ljudskih prava LGBTI osoba i unapređenju ravnopravnosti ove manjinske grupe.
Ispred Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Narodne skupštine Republike Srbije govorila je narodna poslanica Ljiljana Malušić koja je istakla da postoji napredak u pogledu političke podrške pravima LGBTI osoba kako na nivou Vlade tako i na nivou Narodne skupštine. Poslanica Malušić je ukazala na niz aktivnosti koje je Odbor preuzeo, istakavši na prvo mesto organizaciju predstavljanja godišnjeg izveštaja o položaju LGBTI populacije kao i zajedničko predstavljanje predloga javnih politika za poboljšanje položaja LGBTI zajednice u Srbiji, dodavši da će Odbor nastaviti još intenzivnije da se bavi pitanjima zaštite prava LGBTI populacije.
Prisutnima se obratio i poslanik Džeri Butimer (Jerry Buttimer) iz Irske, koji je izrazio je zadovoljstvo što je pozvan da učestvuje na ovom skupu i dodao da se moraju naći mehanizmi za suprotstavljanje stereotipima u cilju postizanja pune ravnopravnosti u društvu.
Među govornicima je bio i regionalni direktor Nacionalnog demokratskog instituta za Centralnu i Istočnu Evropu, Robert Bendžamin (Robert Benjamin) iz SAD i dugogodišnji poslanik nemačkog Bundestaga Majkl Kauh (Michael Kauch) kao i savetnik crnogorskog premijera, Jovan Kojičić, koji je pozdravio ovu inicijativu parlamenta Republike Srbije, najavio sličnu inicijativu u Crnoj Gori, istakavši značaj obrazovanja kao jedan od glavnih instrumenata za borbu protiv društvenih stereotipa.
Predstavnik NDI (Nacionalni Demokratski Institut), Marko Ivković, predstavio je regionalno istraživanje javnog mnjenja o stavovima prema LGBTI osobama u regionu i o tome kako stavovi utiču na političku participaciju, nakon čega je bila otvorena diskusija o tome koliko su političke partije spremne da podrže prava LGBTI osoba. Jedan od zaključaka regionalnog istraživanja jeste da će veća vidljivost LGBTI osoba doprineti većem razumevanju od strane opšte populacije i da će ta vidljivost posledično voditi većoj pravnoj i socijalnoj jednakosti. Još jedan značajan podatak istraživanja jeste činjena da podrška pravima LGBTI osoba, konkretno paradi ponosa, ne utiče na popularnost političkih stranaka.
U Domu Narodne skupštine se razgovaralo o problemima sa kojima se susreću LGBTI osobe u zemljama Zapadnog Balkana, kao i o prevenciji i unapređivanju mehanizama kojima bi se suzbila homofobija. Takođe ovo je bila veoma dobra prilika da se razmene iskustva parlamenta iz regiona, da se razgovara o političkim pravima LGBTI osoba i da se zajedničkim snagama dođe do rešenja koje će poboljšati status ove marginalizovane društvene grupe.
Konferenciju su otvorili ambasador Nemačke u Beogradu, Aksel Ditman i otpravnik poslova ambasade Sjedinjenih američkih država u Beogradu, Gordon Duguid.
Tokom naredna dva konferencijska danasu se mogli čuti argumenti koji govore o tome koje su pozitivne strane koje dobija čitavo društvo od pluralizacije političkog prostora kao i o tome koje su najbolje prakse u procesima demokratskog učešća i zaštite ljudskih prava LGBTI osoba na Balkanu.
Konferenciji se pridružilo više muških govornika, te je generalni zaključak da je potrebno više žena u politici a svakako i da je neophodno da LGBTI zajednica ima svoje predstavnike/ce u parlamentu.
Na panel diskusiji gde se razgovaralo o učešću transrodnih/transseksualnih osoba u političkom životu, učesnici/ce su zaključili da veća vidljivost trans osoba vodi ka većem stepenu razumevanja potreba ove zajednice kao i tome da se pitanja važna za trans zajednicu nađu na agendi na svim nivoima vlasti.
Na ovom zadatku, kao i na integraciji trans zajednice u političkom i socijalnom smislu, čitava LGBTI zajednica mora raditi zajedno. Neophodno je i važno razumevanje i poštovanje koje se ogleda u korišćenju gramatički ispravnih rodova, imena, rodnih identiteta, kao i u jasnoj podršci žrtvama nasilja i diskriminacije.
Više informacija o Konferenciji potražite na adresi labris.org.rs.
Napiši komentar