Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija „Kreiranje obrazovnih politika na osnovu podataka i rezultata istraživanja“

Objavljeno 16.06.2017.

Konferencija „Kreiranje obrazovnih politika na osnovu podataka i rezultata istraživanja“Konferencija „Kreiranje obrazovnih politika na osnovu podataka i rezultata istraživanja“ održana je u utorak, 13. juna, u beogradskom hotelu Park. Konferenciju su zajednički organizovali Sektor za razvoj i visoko obrazovanje Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Tim za socijalno uključivanjei smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije kao jednu od aktivnosti u okviru Programa za kreiranje politika na osnovu podataka i rezultata istraživanja.

Konferenciju je otvorila pomoćnica ministra za razvoj i visoko obrazovanje Prof. dr Vesna Mandić ističući važnosti saradnje kreatora politika i naučne zajednice. Ona je prezentovala aktuelne napore Ministarstva u cilju izgradnje informacionog sistema i uspostavljanja analitičkih kapaciteta, kao i planove za buduće aktivnosti u procesu prikupljanja i korišćenja podataka od značaja za bolje sagledavanje stanja u obrazovanju, i formiranja baze koju čine podaci iz oblasti obrazovanja i nauke. Pomoćnica je najavila početak prikupljanja individualnih podataka o učenicima i studentima nakon usvajanja novog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, kao i Zakona o visokom obrazovanju, koje će praćenje sistema učiniti kvalitetnijim.

Skupu se obratila i Severine Leonardi, zamenica direktora Kancelarije UNICEF-a za Srbiju, koja je istakla da svako dete ima pravo na obrazovanje i da obrazovanje ne predstavlja luksuz već potrebu i da pristup obrazovanju ne sme da bude ograničen. UNICEF je uvek pružao podršku Ministrastvu u procesu razvoja i praćenja podataka u obrazovanju, a posebno uspostavljanjem analitičke jedinice zahvaljujući sredstvima Švajcarske agencije za razvoj i saradnju. Istakla je da će podaci koje Ministarstvo prikuplja omogućiti da se bolje sagledaju razmere problema u obrazovanju dece, posebno dece iz osetljivih grupa.

U uvodnom delu konferencije obratio se i Ivan Sekulović, menadžer Tima za socijalno uključivanjei smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, i istakao značaj Programa čiji su ciljevi u skladu sa budućim potrebama našeg obrazovnog sistema i društva u celini, glavnim strateškim ciljem Vlade RS – pristupanjem Evropskoj uniji. Podaci kojima Ministarstvo raspolaže sigurno će biti deo Trećeg nacionalnog izveštaja o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva, ali i u drugim programima – otvorenom metodu koordinacije, Programu ekonomskih reformi i Programu reformi politike zapošljavanja i socijalne politike.

Na konferenciji su predstavljeni sledeći istraživački radovi iz oblasti obrazovanja:

  1. Analiza ponude i potražnje na tržištu rada mladih sa srednjom stručnom spremom u periodu 2011-2015, autor Lazar Živković
  2. Karakteristike nastavnog osoblja u obrazovnom sistemu Srbije: analiza zarade, rodne zastupljenosti i starosti nastavnika po obrazovnim nivoima, autor Nemanja Vuksanović
  3. Zaposleni u obrazovanju – Analiza stručne spreme, mesečne zarade, starosti i rodne zastupljenosti nastavnog osoblja po radnim mestima u osnovnom i srednjem obrazovanju, autor Tatjana Skočajić
  4. Analiza kombinovanih odeljenja; izazovi na prelasku dece iz kombinovanih odeljenja u 5. razred prilikom prelaska u matičnu školu, autorski tim Bojana Đurđević, Anđelka Janić, Marko Kovačević
  5. Unapređenje kvaliteta inkluzivnog obrazovanja zasnovano na otvorenim podacima, autorski tim Olja Jovanović, Ljiljana Plazinić, Slaven Bogdanović, Ana Vušurović Lazarević.

Učesnici skupa bili su relevantni predstavnici institucija, instituta i organizacija koji su imali prilike da daju svoje sugestije za unapređenje Programa u tri ključne njegove komponente:

  • Unapređenje saradnje između donosilaca odluka i naučno istraživačke zajednice;
  • Unapređenje istraživačkih kapaciteta u oblasti obrazovanja;
  • Unapređenje kapaciteta zaposlenih u sistemu obrazovanja za prikupljanje, analizu i tumačenje podataka od značaja za donošenje odluka od važnosti za kreiranje obrazovnih politika.

Sam Program za kreiranje politika na osnovu podataka i rezultata istraživanja predstavila je Dragana Malidžan Vinkić, koordinatorka za obrazovanje u Timu, kao i buduće planove Ministarstva i Tima u daljoj realizaciji Programa – obuka za zaposlene u Ministarstvu, pokretanje novog konkursa za mlade istraživače na početku karijere koji će se realizivati u julu mesecu.

Preporuke učesnika konferencije za unapređenje Programa možete naći OVDE, a rezimee istraživačkih radova na OVOM LINKU.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]