Republički zavod za socijalnu zaštitu je u četvrtak, 17. decembra 2015. godine, organizovao Međunarodnu konferenciju „Procena vrednosti i efekata deinstitucionalizacije u sistemu socijalne zaštite u Republici Srbiji“. Konferencija je bila završna aktivnost u okviru projekta „Procena vrednosti i efektivnosti sistema socijalne zaštite“ (Social Protection Assessment for Values and Effectiveness – SAVE), fokusiranog na sagledavanje efekata procesa deinstitucionalizacije u sistemu socijalne zaštite u Republici Srbiji.
Projekat “Procena vrednosti i efektivnosti socijalne zaštite – SAVE” je prvi projekat u Srbiji koji se, u okviru programa PROGRESS, bavio troškovima efektivnosti i efikasnosti dela sistema socijalne zaštite. Republički zavod za socijalnu zaštitu bio je nosilac projektnih aktivnosti i, u partnerstvu sa Evropskim centrom za socijalnu politiku i istraživanja iz Austrije, sačinjava preporuke za dalje unapređivanje procesa deinstitutcionalizacije u Srbiji.
Na samom početku, na impresivan način – recitujući – učesnike Konferencije je pozdravio Dragoslav Novevski, korisnik usluge „Stanovanje uz podršku“ pri ustanovi „Srce u Jabuci“ iz Pančeva. Na Konferenciji su predstavljena dosadašnja iskustva i primeri dobre prakse Republike Srbije, kao i stečena znanja i iskustva iz zemalja Evropske unije u procesu deinstitucionalizacije. Pored predstavnika Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, o deinstitucionalizaciji su govorili predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, predstavnici Evropskog centra za socijalnu politiku i istraživanja iz Austrije i predstavnici pružalaca usluga u sistemu socijalne i zdravstvene zaštite, iz javnog i civilnog sektora.
Državni skretar, Dr Nenad Ivanišević učesnik na konferenciji, naglasio je značajan doprinos zavoda za socijalnu zaštitu (Republičkog i Pokrajinskog) u izradi, planiranju i razvoju inovativnih rešenja u sistemu socijalne zaštite, posebno u oblasti razvoja usluga i servisa podrške koji su usmereni na vaninstitucionalni smeštaj korisnika i usluge koje podržavaju život korisnika u okruženju koje je od najboljeg interesa po korisnika. – Proces deinstitucionalizacije nije postupak iseljavanja korisnika i zatvaranja ustanova za smeštaj u sistemu socijalne zaštite, naglasio je Dr Ivanišević. – Naše aktivnosti usmerne su na razvoj, unapređenje usluga usmerenih na korisnike na smeštaju sa jedne strane, kao i na uspostavljanje i unapređenje usluga i servisa koji treba da preveniraju institucionalni smeštaj korisnika.
– Republički zavod za socijalnu zaštitu, od svog osnivanja pre 10 godina, ima osnovni zadatak da doprinese izgradnji integralnog modela socijalne zaštite, obezbeđujući mehanizme za podsticanje i praćenje procesa promena koje su započele u skoro svim ustanovama u sistemu, kao i da podstakne i pruži podršku pružaocima usluga u procesu uspostaljanja usluga u zajednici. Otuda je prelazak sa modela institucionalne zaštite na model usluga u zajednici, odnosno proces deinstitucionalizacije sastavni deo svakodnevnih aktivnosti Zavoda. Od posebnog je značaja doprinos normativnom uređivanju i standardizaciji usluga i stalnom razvoju sistema kvaliteta, kroz uvođenje procesa akreditacije i sistema licenciranja stručnih radnika i pružaoca usluga, rekao je Predrag Petrović, direktor Zavoda. – Ostvarujući svoje programske ciljeve i zadatake, uz poštovanje svih aktera u sistemu socijalne zaštite, Zavod je uspeo da postane ustanova prepoznatljiva kao relevantan saradnik i partner i pružaocima usluga u lokalnim sredinama i donosiocima odluka i međunarodnim organizacijama, koje deluju u oblasti socijalne zaštite.
Izvor: www.zavodsz.gov.rs
Napiši komentar