Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija o značaju saradnje OCD i lokalnih samouprava u sprovođenju politika namenjenih Romima

Objavljeno 20.11.2014.

Uloga_i_znacaj_saradnje_OCD_i_lokalnih_samouprava_u_sprovodjenju_politika_namenjenih_Romima_i_RomkinjamaDirektor Kancelarije za ljudska i manjinska prava, Suzana Paunović, obratila se 19. novembra učesnicima na konferenciji „Uloga i značaj saradnje organizacija civilnog društva i lokalnih samouprava u sprovođenju politika namenjenih Romima i Romkinjama“.

Politika Vlade Republike Srbije opredeljena za unapređivanje položaja i statusa Roma, o tome govore normativni okviri, kao i brojne inicijative. Međutim da bi mogli da govorimo o uspešnosti nacionalnih politika neophodna je implementacija na lokalnom nivou, a kao najvažnije partnere prepoznajemo upravo organizacije civilnog društva i lokalne samouprave, istakla je Paunović.

Naš  cilj je uključivanje što više romskih organizacija civilnog društva u izradu i donošenje lokalnih akcionih planova. Važno je da one budu osposobljene da prepoznaju svoj značaj i ulogu i utiču na prioritete planova u svojim sredinama, a zatim da budu i aktivni učesnici u njihovom sprovođenju u praksi i da pronađu i ojačaju svoju ulogu u svim ovim procesima, poručila je Paunović.

Projekat „Ovde smo zajedno-Evropska podrška za inkluziju Roma“ nastao kao potreba da se pruži puna podrška sprovođenju Strategije za unapređenje za položaja  Roma u oblastima kao što su pristup osnovnim pravima, građansko učešće, obrazovanje, zdravstvena i socijalna zaštita, adekvatno stanovanje itd.

Paunović ocenjuje da je puno aktivnosti realizovano u pretodnih godinu dana i prevaziđeno dosta prepreka, i napravila osvrt na postignute rezultate:

  • Formirano je 20 mobilnih timova za inkluziju Roma u 20 pilot opština, čine romski koordinator,  pedagoški asistent, zdravstvena medijatorka, predstavnik Nacionalne službe za zapošljavanje i Centra za socijalni rad i dodala da Kancelarija za ljudska i manjinska prava nastoji da u narednom periodu kroz SIDA/OEBS projekat zaposli još 10 koordinatora za inkluziju Roma u jedinicama lokalne samouprave.
  • Mobilni timovi su već napravili rezultat na terenu i povećali broj za 509 upisane dece u predškolske ustanove.
  • Pokrenuto 621 administrativnih i sudskih postupaka za naknadni upis u matične knjige rođenih.
  • Na poziv za mapiranje dobrih praksi u zapošljavanju Roma i Romkinja prijavljeno je  245 različitih preduzeća, preduzetničkih radnji, udruženja građana, zadruga, poljoprivrednih gazdinstava.  Biće podržano najmanje 17 preduzeća/inicijativa koji će zaposliti minimum 70 pojedinaca, sa akcentom na većinsku zastupljenost Romkinja.
  • Objavljena je Studija o postojećim modelima stanovanja koja je poslužila kao neka vrsta kataloga iz kojeg su opštine izabrale poželjne modele za svoju teritoriju.
  • U oblasti stanovanja, sprovedena je detaljna analiza romskih naselja u 20 pilot opština, kojima je priključen i Obrenovac. Ukupno je registrovano 101 naselje, a detaljno je analizirano 58 podstandardnih romskih naselja. Rezultati analize će poslužiti za pravljenje liste prioriteta za izradu projekata infrastrukture u romskim naseljima.
  • Obavljena je selekcija podstandardnih romskih naselja u 20 pilot opština za koja je potrebno izraditi urbanističke planove. Ukupno je evidentirano 13 naselja u 11 opština za koje će biti izrađeni urbanistički planovi.
  • U sferi prosvete, završena je obuka nove grupe od 25 pedagoških asistenata, u saradnji sa Ministarstvom prosvete, koja će proći kompletan program obuke sa ostalima pedagoškim asistentima kao deo njihove sertifikacije. Kroz ovaj projekat biće podržana obuka i sertifikacija svih 181 asistenata.
  • Na konkurs za stipendiranje koji je objavilo Ministarstvo prosvete se prijavilo skoro 1000 kandidata iz oko 200 srednjih škola.

Konferenciju je organizovala Kancelarija za ljudska i manjinska prava u Klubu poslanika u Beogradu, 19. novembra 2014. godine u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji, u okviru projekta „Ovde smo zajedno – Evropska podrška za inkluziju Roma“, koji se finansira sredstvima Evropske unije.

Konferencija je okupila predstavnike 20 opština i gradova i predstavnike organizacija civilnog društva sa ciljem da se unapredi saradnja na lokalnom nivou u vezi donošenja i sprovođenja politika za Rome i Romkinje na lokalu.

Učesnicima na konferenciji obratiti su se Ivan Bošnjak, državni sekretar u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ivana Ćirković, direktor Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom, Mirjana Maksimović, zamenica mendžera Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, Karin Vagner, vršilac dužnosti šefa odeljenja demokratizacije Misije OEBS  u Srbiji i Jolanda San Hoze, šef prvog sektora operacija u Delegaciji EU u Srbiji.

Izvor: www.ljudskaprava.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]