Crveni krst Srbije je organizovao onlajn konferenciju „Osnaživanje starijih žena: Prevencija nasilja kroz promenu socijalnih normi u Srbiji i Austriji (EmPreV)“ koja je održana 29. januara 2021. godine. Konferencija je deo projekta koji Crveni krst Srbije sprovodi u partnerstvu sa Austrijskim Crvenim krstom i Austrijskim Institutom za izučavanje konflikta, a uz podršku Evropske unije i Austrijske agencije za razvoj.
Konferenciju su otvorili Ljubomir Miladinović, generalni sekretar Crvenog krsta Srbije; Nj.E. Niklaus Luterotti, austrijski ambasador u Srbiji; Mateja Štamcar Norčić, zamenica ambasadora, Delegacija Evropske unije u Srbiji; John Kennedy Mosoti, UNFPA; Brankica Janković, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti. Svi navedeni govornici su istakli važnost ove teme i značaj saradnje kako bi se načinile promene u zajednici po pitanju nasilja nad starijim ženama.
U drugom delu konferencije predstavljeni su rezultati istraživanja, a govorile su ekspertkinje na projektu: prof. dr Marija Babović, SeCons, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu; prof. dr Bojana Matejić, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu; Nataša Todorović, MPH, Crveni krst Srbije, Međunarodna mreža za prevenciju nasilja nad starijima (INPEA). Cilj ovog istraživanja bio je da se prikaže stanje u pogledu rasprostranjenosti, karakteristika i posledica rodno zasnovanog nasilja nad starijim ženama, kao i stepen u kome se one, u potrebi za zaštitom od nasilja, obraćaju različitim institucijama i organizacijama, te na koji način taj sistem odgovara na njihove potrebe.
Nasilje nad starijim ženama je nedovoljno vidljivo i predstavlja vrh ledenog brega, te je potrebno najpre prikupiti podatke o nasilju nad starijim ženama (prikupljanje podataka u razmaku od po pet godina), kako bi se bolje razumeo ovaj fenomen, a prevencija i odgovor na nasilje unapredili. Prikupljanje podataka mora da zabeleži i specifične forme nasilja prema starijim ženama. Potrebno je takođe u zakonima prepoznati nasilje nad starijima.
Rezultati istraživanja pokazali su da je u Srbiji 16% starijih žena starosti 65-74 godina doživelo neki oblik nasilja nakon navršene 65. godine života. Ovaj vid nasilja je prilično prikriven, žrtve se retko odlučuju da prijave, a u uzorku ovog istraživanja samo je jedna ispitanica prijavila nasilje. Starije žene uglavnom trpe nasilje iz različitih razloga: iz straha, stida, ekonomske zavisnosti, a ujedno su prisutni i jaki patrijahalni obrasci. Prema podacima iz istraživanja, 40% žena je od navršenih 15 godina doživelo neki oblik nasilja od strane sadašnjeg ili bivšeg partnera, dok je u prethodnih 12 meseci (nakon navršene 65. godine starosti) to iskustvo imalo 7,7% žena. Najrasprostranjenije je psihičko nasilje, koje je doživelo 38% žena od navršenih 15 godina i 7% žena tokom poslednjih 12 meseci (nakon navršene 65. godine starosti).
U daljem radu na prevenciji nasilja, potrebno je edukovati starije žene o ovoj pojavi i njenim različitim formama, faktorima rizika, kao i o načinima postupanja svih delova sistema prilikom prijavljivanja nasilja. Pored toga, starijim ženama je neophodno obezbediti usluge psiho-socijalne podrške. Takođe, kontinuiranu obuku stručnih radnika treba dopuniti kompetencijama koje se odnose na specifičnosti nasilja nad starijim ženama, kao i omogućiti da se na lokalnom nivou obezbedi bolja koordinacija svih aktera. Potrebno je takođe raditi i na podizanju svesti javnosti o nasilju nad starijim ženama kroz sprovođenje odgovarajućih kampanja, s ciljem borbe protiv diskriminacije, promene slike o starijim ženama i promovisanja uloge starijih žena kao aktivnih članica društva koje doprinose svojim porodicama i zajednici.
Više informacija potražite na www.redcross.org.rs
Napiši komentar