Godišnjom konferencijom, organizovanom u saradnji sa misjijom OEBS-a, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti obeležio je 16. novembar, Međunarodni dan tolerancije.
„Godina za nama i ova u kojoj smo, drugačije su od niza prethodnih, živimo u vremenu u kojem su izazovi veći, a okolnosti teže, ali u kojem, baš zbog toga, tolerancija ne sme da bude dovedena u pitanje ili gurnuta u drugi plan. Trenutak je takav da tolerancija pojedinca, zajednice i čitavog društva mora biti mnogo više izražena nego što je to bio slučaj ikada ranije”, poručila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
„Teško su kroz krizu prošli najranjiviji članovi društva, o čemu svedoče i pritužbe Povereniku onih koji žive u siromaštvu, osoba sa invaliditetom, Roma, starijih. Ali mnogi su se”, navela je poverenica, „obraćali ne samo zbog diskriminacije, već zbog određene vrste nepravde koju su trpeli.”
Iako su posledice epidemije pogodile čitave društvo, najveći teret kovid krize podnele su žene, o čemu je iz svog ličnog i profesionalnog iskustva na konferenciji govorilo pet žena u okviru panela „Da li nas je Kovid učinio tolerantnijim ili smo na granici pucanja“. Posle panela, predstavljeno je i istraživanje „Rodna ravnopravnost i ravnoteža između poslovnog i privatnog života“.
Novinarima koji su izveštavali upravo o ovim problemima i time doprineli borbi protiv diskriminacije i promovisanju tolerancije i ravnopravnosti, tradicionalno su, šesti put po redu, dodeljene Godišnje medijske nagrade Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Misije OEBS-a u Srbiji. Ovogodišnji dobitnici su Dragana Savić (Euro news), Ivana Predić (Panpress), Petar Paunović (Startit), Dragana Nikoletić (NIN), Vanja Đurić (TV N1), Jelena Ostojić (Telegraf), Tijana Sibinović (Radio Beograd), Jelena Jovanović (Espreso) i Ljubinka Ljujić (Forum Prijepolje).
Izvor: ravnopravnost.gov.rs
Napiši komentar