Na konferenciji “Uključivanje dece iz osetljivih grupa u predškolski sistem“ održanoj 25. aprila u hotelu Metropol u Beogradu prezentovani su podaci o stanju obuhvata dece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem u Srbiji. Podaci pokazuju da je u prethodnoj deceniji u Srbiji napravljen značajan napredak u oblasti predškolskog vaspitanja i obrazovanja, obuhvat dece uzrasta od tri do pet godina iznosi 54 %. Međutim, i dalje smo značajno ispod proseka zemalja Evropske unije (u kojima je obuhvaćeno oko 87% dece ovog uzrasta). Obuhvat je posebno nizak kada su u pitanju deca iz osetljivih grupa (deca koja žive u ruralnim područjima 29%, siromašna deca 22%, neformalnim romskim naseljima 8 %, dok o obuhvatu dece sa smetnjama u razvoju ne postoje pouzdani podaci).
Konferenciju su otvorili državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Anamarija Viček i direktor kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verhejien.
Anamarija Viček je tom prilikom istakla da „Srbija prepoznaje značaj predškolskog vaspitanja i obrazovanja kao i neophodnost stvaranja uslova za širu dostupnost kvalitetnog obrazovanja kao jednog od ključnih faktora u obezbeđivanju dečijih prava“ i dodala da predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Srbiji ima dugu tradiciju punu iskustava i dobre i kvalitetne prakse kao i veliki stručni potencijal i propise koji omogućavaju primenu i razvijanje savremenih pristupa detinjstvu, učenju i razvoju dece.
Konferencija predstavlja završni događaj u okviru projekta „Uključivanje dece iz osetljivih grupa u predškolski sistem“ koji su u saradnji sa deset predškolskih ustanova i jedinica lokalne samouprave, uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, realizovali Nordijski poverenički fond i kancelarija Svetske banke u Srbiji.
Značaj saradnje svih učesnika na polju unapređivanja predškolskog vaspitanja i obrazovanja istakao je i Toni Verhejien i dodao da se zajedničkim snagama može omogućiti bolje obrazovanje za buduće naraštaje.
„Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kroz integrisani sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja obezbeđuje podršku razvoju i dobrobiti dece, negu, preventivno-zdravstvenu i socijalnu zaštitu dece, funkciju pripreme za polazak u školu i podršku vaspitnoj funkciji porodice“ naglasila je Viček.
U saradnji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Svetske banke i Nordijskog povereničkog fonda započeta je realizacija projekta „Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje“, koji će se realizovati sredstvima iz kredita Svetske banke. Kroz projekat doprineće se unapređenju dostupnosti i kvaliteta predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Polazeći od strateških ciljeva i principa predškolskog vaspitanja i obrazovanja propisanih Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, u saradnji sa predškolskim ustanovama, jedinicama lokalnih samouprava i uz značajnu podršku partnerskih institucija i organizacija nastavlja da realizuje aktivnosti i inicijative kojima se doprinosi građenju kvalitetnog sistema predškolskog vaspitanja i obrazovanja za svu decu predškolskog uzrasta i njihove porodice.
Izvor: www.mpn.gov.rs
Napiši komentar