Potpredsednik Vlade Republike Srbije i predsednik Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović 12. juna je najavila da će novi zakon o rodnoj ravnopravnosti, koji će dodatno poboljšati položaj žena u društvu, najverovatnije biti usvojen tokom leta.
Mihajlović je, uoči početka konferencije “Uticaj žena – Mogu li žene da promene Srbiju”, koja je održana u Beogradu, istakla da će se tim zakonom stvoriti uslovi da mnogo više žena bude uključeno u poslovni, društveni i socijalni život.
Takođe, kako je dodala, poslodavcima će biti zabranjeno da prilikom zapošljavanja ženu pitaju da li je udata i da li planira decu.
Ona je dodala da se čeka još samo mišljenje Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, nakon čega će predlog zakona ići na usvajanje u Vladu Srbije, objasnivši da je u pitanju krovni zakon zbog kojeg će i neki drugi zakoni morati da se menjaju.
Srbija je šesta zemlja u Evropi po procentu žena koje su uključene u parlament, naglasila je Mihajlović i podsetila na to da naša zemlja ima ženu guvernera, ženu predsednika parlamenta, pet žena članova Vlade Srbije, što je znak da su žene podjednako sposobne kao i muškarci da vode svaku instituciju.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević rekao je da to ministarstvo radi na poboljšanju položaja žena u društvu i da je 12 NVO prošlo na konkursu za projekte koji se bave tim pitanjem.
Ivanišević je istakao da se preko Nacionalne službe za zapošljavanje osnažuju žene u zapošljavanju, i podsetio na to da je u 2016. godini u mere aktivne politike zapošljavanja bilo uključeno 77.780 žena, što predstavlja učešće od 52,95 odsto u ukupnom broju nezaposlenih osoba uključenih u te mere.
Predstavnica kompanije “Ikea” u Srbiji Maja Vujašković Đurainović naglasila je da se položaj žena u društvenom i poslovnom životu menja i da one osvajaju sve važnije uloge.
Ona je dodala da kompanija u kojoj radi vodi računa o tome da žene budu zastupljene u menadžmentu, poručivši da ženu treba osnažiti i u porodici.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar