Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana ministarska konferencija u okviru Platforme Zapadnog Balkana za obrazovanje i obuke

Objavljeno 05.06.2019.

Osma ministarska konferencija u okviru Platforme Zapadnog Balkana za obrazovanje i obukeZajednički rad u oblasti obrazovanja neophodan je kako bi se buduće generacije pripremile za izazove koji ih čekaju, zaključeno je na Osmoj ministarskoj konferenciji u okviru Platforme Zapadnog Balkana za obrazovanje i obuke.

Događaj na kom su učestvovali ministri iz celog regiona otvorio je evropski komesar za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport Tibor Navračič. Današnje obrazovanje osnova je za sutrašnje društvo, poručio je on.

„Reforme u obrazovanju zahtevaju vreme kako bi se videli rezultati. Potrebno je strpljenje, upornost i politička volja. Potrebni su nam ovi kvaliteti više nego ikad, pošto bi obrazovanje trebalo da bude deo rešenja za velike izazove u našim ekonomijama i društvima“, rekao je evropski komesar i dodao da nijedna zemlja ne može izazove da reši sama. Evropska unija veruje da je ujedinjena Evropa jača i sposobnija da se izbori sa njima, a da saradnja mora ići dalje od ekonomskih osnova. Postoji volja da se povećaju izdvajanja za Erazmus+, što će otvoriti nove mogućnosti i za Zapadni Balkan, pojasnio je evropski komesar. On je dodao i da je veoma važno što je tema sastanka u Beogradu predškolsko obrazovanje.

„Kvalitetno predškolsko obrazovanje i nega postavljaju temelje za razvoj dece i njihov kasniji uspeh u životu. Time što počinju rano, omogućavamo našim najmlađima da razviju bolje sposobnosti komunikacije, više kreativnosti, i dajemo im vremena da postanu samouvereni. To je presudno kako bismo mogli da se pouzdamo u mlade ljude da se izbore sa izazovima u budućnosti“, zaključio je komesar Navračič.

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević poželeo je dobrodošlicu svim učesnicima i pohvalio dosadašnji zajednički rad. Regionalna saradnja u ovoj oblasti korak je i ka unapređenju naših međusobnih odnosa, napomenuo je ministar.

„Nastavićemo da radimo sistemski. Upravo intenzivno radimo na strategiji za sistem obrazovanja do 2030. godine, takođe uz podršku iz evropskih fondova. Iako je jasno da je obrazovanje takva oblast u kojoj je unapređenja uvodimo zbog nas samih i zbog budućnosti našeg društva, mi imamo u vidu i da ona imaju dimenziju koja se odnosi na proces pridruživanja Evropskoj uniji“, zaključio je ministar Šarčević, dodavši da je u Godišnjem izveštaju za Srbiju konstatovan napredak u oblasti obrazovanja.

Od 2003. godine, EU je donirala preko 100 miliona evra za reformu sektora obrazovanja. Tim novcem, renovirane su i opremljene zgrade škola i fakulteta, izgrađena su nova obdaništa, pružena je podrška inkluzivnom i pravičnom obrazovanju, uvedeni su pedagoški asistenti koji pružaju dodatnu podršku deci kojoj je ona potrebna, sprovedena je modernizacija srednjeg stručnog obrazovanja i uveden je sistem funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih.

Platforma za Zapadni Balkan o obrazovanju i obukama pokrenuta je 2012. godine zajedničkom inicijativom Evropske komisije i regionalnih partnera. Dugoročni cilj aktivnosti je uspostavljanje strateškog dijaloga kako bi se region pripremio za članstvo u Evropskoj uniji, uključujući i punopravno učešće u obrazovnim programima Unije. Takođe, u okviru platforme govorilo se o pojedinačnim iskustvima učesnika i učesnica i primerima dobre prakse.

Tokom sastanaka, koji se održavaju jednom godišnje, ministri obrazovanja iz regiona razgovaraju o reformama i aktuelnim strategijama EU u toj oblasti, identifikuju prioritete i usaglašavaju se o zajedničkom delovanju. Na sastanku u Beogradu, oni su razgovarali i o unapređenju priznavanja akademskih kvalifikacija, temi za koju se očekuje da će se naći i na samitu lidera regiona u Poznanju početkom jula.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]