Više od 20 voditelja/ki pohađalo je obuku za realizaciju programa stručnog usavršavanja od javnog interesa iz oblasti preduzetništva, koja će nadalje biti organizovana za 3.000 nastavnika i nastavnica iz 300 škola u periodu februar–april 2019. godine.
Autori/ke programa „Program stručnog usavršavanja – obuke nastavnika u oblasti razvijanja preduzetničkih kompetencija kod nastavnika i učenika i stvaranju uslova za realizaciju preduzetništva u osnovnim školama” su Vesna Kartal, mr Mirjana Ilić i dr Dušan Stanković, a organizaciju i realizaciju programa ostvaruje Udruženje poslovnih žena Srbije.
Osnovna škola „Drinka Pavlović” iz Beograda bila je domaćin obuke za voditelje/ke, a planirano je da obuka za 3.000 zaposlenih u osnovnom obrazovanju i vaspitanju traje dva dana i to: jedan dan neposredno u kontaktu sa polaznicima i polaznicama, a drugi dan elektronski.
Sadržaj obuke obuhvata sledeće tematske oblasti:
- Preduzimljivost i orijentacija ka preduzetništvu,
- Učenička zadruga kao model preduzetništva,
- Razvijanje preduzetničkog projekta i
- Projektni portfolio.
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, na osnovu Javnog poziva za izbor organizatora, realizatora i programa stručnog usavršavanja od javnog interesa za zaposlene u ustanovama osnovnog obrazovanja i vaspitanja u oblasti razvoja preduzetništva u osnovnoj školi, donelo je odluku o izboru Udruženja poslovnih žena Srbije koje je konkurisalo sa „Programom stručnog usavršavanja – obuke nastavnika u oblasti razvijanja preduzetničkih kompetencija kod nastavnika i učenika i stvaranju uslova za realizaciju preduzetništva u osnovnim školama”.
U saradnji sa školskim upravama Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, izvršen je odabir 300 osnovnih škola sa čitave teritorije Republike Srbije, iz kojih će obuku pohađati po 10 zaposlenih nastavnika/ca (učitelji/ce i predmetni nastavnici/e) iz svake škole, od kojih se očekuje da nakon obuke budu u stanju da:
- prepoznaju svoju ulogu u razvoju preduzetničkih kompetencija kod učenika i učenica,
- razvijaju učeničku zadrugu kao model preduzetništva,
- planiraju i realizuju preduzetničke projekte i
- koriste efikasne načine za angažovanje učenika i učenica u radu učeničke zadruge.
Obuka za zaposlene je besplatna, a svaki učesnik/ca dobija potvrdu o savladanom programu stručnog usavršavanja od javnog interesa u trajanju od 16 bodova.
Svaka škola čiji nastavnici/e pohađaju obuku, dobiće i Vodič za osnivanje učeničkih zadruga, koji se izrađuje za potrebe ovog projekta.
Najbolji primeri dobre prakse preduzetničkih projekata koje škole budu izradile nakon obuke, biće objavljeni na portalu www.skolskopreduzetnistvo.rs, kao i na portalu Vlade Republike Srbije „Srbija stvara” www.serbiacreates.rs.
Prijatelj projekta „Prosvetni pregled” će svoje čitaoce i čitateljke redovno izveštavati o svim ostvarenim aktivnostima koje se odnose na obuku o preduzetništvu.
Više informacija na www.mpn.gov.rs
Napiši komentar