Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana obuka “Zaustavimo govor mržnje”

Objavljeno 07.08.2017.

Obuka "Zaustavimo govor mržnje"Veliki broj mladih u Srbiji ne želi da učestvuje u programima razmene sa drugim mladim ljudima iz regiona. Ovaj poražavajući podatak koji je sa učesnicama/ima treninga Zaustavimo govor mržnje podelila Bojana Perović dobijen je u istraživanju Ministarstva omladine i sporta i jedan je od onih koji pokazuje da mladi još uvek žive sa predrasudama i stereotipima o različitim društvenim grupama, bilo one susedi u regionu ili manjinske grupe unutar samog društva. Taj podatak govori i o tome da diskriminatoran govor i govor mržnje postoje u javnoj sferi i oblikuju mišljenje i stavove građana i građanki, a ukazuje i na važnost rada sa mladim ljudima kako bi se gradilo tolerantnije i inkluzivnije društvo.

Krovna organizacija mladih Srbije i Institut za medije i različitosti Zapadni Balkan okupili su grupu mladih aktivista/kinja iz različitih delova Srbije zainteresovanih za temu slobode izražavanja i govora mržnje na treningu za vršnjačke edukatore. Trodnevni trening, organizovan uz podršku Evropske omladinske fondacije, deo je Kampanje za borbu protiv govora mržnje Republike Srbije, a za cilj ima da podigne svest mladih ljudi o govoru mržnje i njegovim posledicama. Projekat Zaustavimo mržnju, želi da pomogne mladima u Srbiji da prepoznaju, razumeju i bore se protiv govora mržnje online i offline.

Učesnici su razgovarali o ljudskim pravima, ali i obavezama, a naročito o slobodi izražavanja i njenim granicama, o odgovornoj upotrebi interneta, o govoru mržnje i načinima da mu se suprotstave. Tokom treninga predstavljeni su i Saveti za borbu protiv govora mržnje, niz kratkih i efektivnih saveta koji pomažu onima koji su suočeni sa govorom mržnje da procene najbolju reakciju. Ideja ovih saveta je i da promovišu kulturu nenasilnog dijaloga.

Okupljenima se putem Skajpa obratio Meno Etema, koordinator No Hate Speech kampanje Saveta Evrope koji je učesnike upoznao sa evropskom kampanjom, idejama i vrednostima koje iza nje stoje ali i modelima borbe protiv govora mržnje koje Savet Evrope primenjuje. Tako je Meno učesnicima govorio o narativima i kako oni funkcionišu, odnosno o važnosti kontra i alternativnih narativa u borbi protiv govora mržnje na internetu.

Učesnicima je naročito zanimljivo bilo gostovanje predstavnica Evropske omladinske fondacije, Ministarstva omladine i sporta i Ministarstva propsvete, nauke i tehnološkog razvoja. Sa njima se poveo razgovor o vršnjačkom nasilju, ulozi škola i vaspitača u borbi protiv nasilja kao i postojećim mehanizmima koji različiti akteri mogu koristiti da se zaštite ili bore protiv vršnjačkog nasilja.

Aktivisti nacionalne kampanje predstavili su svoj rad i aktivnosti u okviru kampanje protiv govora mržnje, kako bi polaznicima treninga dali ideje šta sve mogu da preduzmu kako bi se protiv govora mržnje borili u svojim lokalnim sredinama.

Učesnici su gotovo jednoglasni da je najzanimljivija aktivnost bila ‘Pazi, snima se’ gde su imali dva sata da osmisle i pošalju svoje poruke tolerancije i ljubavi kroz kratak video.

Svaki od polaznika sprovešće minimum jednu prateću aktivnost: edukaciju u lokalnoj školi, napisaće blog o temi o kojoj se na treningu govorilo ili će organizovati uličnu akciju. Biće to njihov doprinos širenju vrednosti o kojima smo tokom tri dana govorili, a nadamo se da je to samo početak njihove borbe protiv govora mržnje i izgradnje društva gde se različitosti poštuju.

Izvor: koms.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]