Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković učestvovala je na panelu “Šampioni ljudskih prava: starije osobe i volonterizam” održanom povodom Međunarodnog dana volontera, a tom prilikom je, čestitajući volonterima i volonterkama njihov dan, govorila o mogućim načinima za smanjenje diskriminacije kroz rad volontera/ki i predstavnika/ca organizacija za zaštitu prava starijih.
U našem društvu tradicionalno ima solidarnosti koja je suština svakog volonterskog rada, boljeg povezivanja generacija i međusobnog razumevanja, rekla je poverenica na skupu. Reagujući na probleme koji se u praksi javljaju zbog postojećih propisa o volontiranju, a koji su izneti u diskusiji, poverenica je pozvala predstavnike/ce organizacija koje pomažu većoj uključenosti starijih putem volonterskog rada, da se pritužbama obrate instituciji Poverenika, kako bi se uradila analiza ovih propisa i predložile izmene kojima bi se olakšao njihov rad, jer se neuključivanjem starijih osoba u volontiranje društvo lišava značajnih resursa. Volonteri i volonterke su ukazali i na slučajeve diskriminatornog postupanja hitnih medicinskih službi prema starijim pacijentima i pacijentkinjama, zbog čega je poverenica Janković najavila analizu propisa radi davanja opšte preporuke mera za ostvarivanje ravnopravnosti koja bi bila upućena svim zdravstvenim ustanovama.
Među učesnicima/ama skupa bili su i Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije, Nadežda Satarić iz udruženja Amiti, prof. dr Mile Milosavljević i prof. dr Dejan Sumrak, volonteri/ke, kao i drugi predstavnici/e organizacija koje se bave socijalnom, zdravstvenom i pravnom zaštitom starijih osoba.
Događaj su, u okviru obeležavanja Nedelje ljudskih prava, zajednički organizovali Tim za ljudska prava UN u Srbiji, Delegacija EU u Srbiji, Misija OEBS u Srbiji, Kancelarija Saveta Evrope u Srbiji i Crveni Krst Srbije u prostorijama EU info centra.
Izvor: ravnopravnost.gov.rs
Napiši komentar