Potpredsednica Vlade Republike Srbije Zorana Mihajlović 21. juna je ocenila da ima još puno da se radi po pitanju inkluzije Roma i Romkinja zbog prisutnih stereotipa i predrasuda u Srbiji, kao i drugim zemljama regiona.
Mihajlović, koja je i predsednica Koordinacionog tela za praćenje realizacije Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji (2016-2025), na regionalnoj konferenciji povodom Dekade inkluzije Roma „Nasleđe, stečeno iskustvo, najbolji primeri i šta dalje?” ukazala je na važnost rada na rešavanju brojnih problema Roma/kinja.
Ona je upozorila na to da je puno dnevnih problema sa kojima se susreću Romi i Romkinje i istakla da je veoma važno raditi, pored obrazovanja i zapošljavanja, i na njihovom stambenom pitanju, zbog čega Srbija kroz IPA programe već troši oko 9,6 miliona evra.
Za sada smo obezbedili 700 Roma, a među njima je i 250 dece, koji danas žive u normalnim stanovima. Taj progam se realizuje u 13 opština u Srbiji. Takođe, realizujemo i progam iz IPA fondova, definišući urbanističke planove i tehničku dokumentaciju za stanovanje. I trenutno pregovaramo o novom programu IPA 2018. od 21 milion evra, koji će služiti najvećim delom za rešavanje stambenih pitanja Roma i Romkinja, naglasila je Mihajlović.
Ona je dodala da Romi i Romkinje moraju da imaju odgovarajuće mesto za stanovanje, zdravstvenu negu, školovanje i drugo.
To su osnovna ljudska prava koja se moraju obezbediti kao i za svakog drugog građanina Srbije. Nadam se da će ova konferencija doneti zaključke koje ćemo moći svim ministarstvima da damo za donošenje odluka. Za Vladu je važno da integrišemo Rome i Romkinje i da dobijemo građane koji će doprinositi razvoju naše zemlje, naglasila je potpredsednica Vlade.
Ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević je poručio da će inkluzija i dalje biti jedan od prioriteta Vlade, ali je i ukazao na to da nedostaje veća uključenost romske zajednice u aktivnosti na njihovoj potpunoj integraciji kao ravnopravnih građana i građanki našeg društva.
Ministar je poručio da Romi i Romkinje treba da budu sastavni deo našeg društva i istakao da je ponosan na to što je Srbija veoma bogata zemlja kada je reč o broju nacionalnih manjina, kao i zbog toga što su i Romi/kinje građani/ke Srbije.
Domaćin regionalne konferencije o rezultatima Dekade inkluzije Roma „Nasleđe, stečeno iskustvo, najbolji primeri i šta dalje?“ bilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Na njoj su učestvovali predstavnici/e zemalja iz regiona – Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Slovačke i preko 120 predstavnika i predstavnica raznih institucija i organizacija, prvenstveno romskih, kao i brojni partneri Ministarstva, kao što su Delegacija Evropske unije, Misija Saveta Evrope, UNWomen, Regionalni savet za saradnju, GIZ i drugi.
Konferencija je organizovana u tri panela koji su obuhvatili sledeće teme: nediskriminacija, pravna pomoć i socijalna inkluzija Roma i Romkinja, položaj Romkinja u društvu i porodici (rezultati i izazovi), obrazovanje i zapošljavanje kao sredstvo prevencije marginalizacije Roma/kinja, stanovanje kao važan element društvene inkluzije Roma/kinja, zdravlje i zdrava porodična sredina.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar