U organizaciji Evropskog pokreta u Srbiji i Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva (SIPRU) Vlade Republike Srbije, u Palati „Srbija“ 21. decembra 2017. godine održana je završna konferencija pilot faze rada Platforme za praćenje sprovođenja primene Programa ekonomskih reformi (ERP) i Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (ESRP) u procesu evropskih integracija.
O značaju saradnje države i civilnog društva u praćenju sprovođenja reformi u procesu evropskih integracija govorili su ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, državna sekretarka u Ministarstvu finansija Jelena Stojović, šef Delegacije EU u Republici Srbiji Sem Fabrici i direktorka Švajcarske kancelarije za saradnju Ursula Lojbli. Ivan Sekulović, menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva moderirao je uvodnu sesiju.
Od 1. oktobra 2017. godine organizacije koje su u ime Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji potpisale Platformu sprovele su niz aktivnosti prema sledećim ciljevima i grupama aktivnosti:
- jačanja kapaciteta organizacija civilnog društva (OCD) za informisano učešće u procesu izrade,
- sprovođenje i praćenje sprovođenja prioritetnih oblasti ERP i ESRP,
- ostvarenje efikasne dvosmerne komunikacije između OCD i tela Vlade u procesu izrade,
- sprovođenje i praćenje sprovođenja ERP i ESRP,
- unapređenje komunikacije i saradnje između OCD uključenih u Platformu,
- uspostavljanja mehanizama za informisanje i konsultovanje javnosti o reformama u okviru ERP i ESRP i promocije dobrih praksi u primeni oba dokumenta,
- učešće na koordinacionim sastancima i skupovima od važnosti za pripremu, sprovođenje i praćenje sprovođenja ERP i ESRP.
One su na konferenciji prezentovale prve rezultate koji su postignuti u veoma kratkom roku i svoje utiske o ovom jedinstvenom procesu.
Zajednički zaključak svih organizacija potpisnica je da je nivo razumevanja organizacija civilnog društva, kada su u pitanju metodologija i struktura ova dva dokumenta, na niskom nivou. Dalje, da su u pitanju veoma kompleksni poslovi i da je potrebno raditi na boljem upoznavanju šire javnosti sa reformama na koje se država obavezuje kroz ove procese, a posebno imajući u vidu njihov međusektorski karakter.
O naučenim lekcijama razgovaralo se detaljnije u drugom delu konferencije. Prisutne organizacije civilnog društva izrazile su veliku zainteresovanost da se ova vrsta razmene informacija, participacije građana i građanki, edukacije i inovativnog pristupa reformama dalje razvija.
O Platformi:
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, ministar finansija Dušan Vujović i menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Ivan Sekulović, zajedno sa predstavnicima civilnog društva okupljenim u Nacionalnom konventu o Evropskoj uniji (Evropski pokret, Centar za evropske politike, NALED i Fondacija Centar za demokratiju), 12. septembra ove godine potpisali su Platformu.
Cilj ove inicijative je uspostavljanje delotvornog dijaloga Vlade Republike Srbije sa civilnim društvom u Republici Srbiji o sprovođenju najznačajnijih reformskih mera za ekonomski i društveni razvoj Republike Srbije sadržanim u odgovarajućim oblastima Programa ekonomskih reformi i Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike. U pilot fazi rada Platforme, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva preko Švajcarske agencije za razvoj i saradnju finansijski je podržao organizacije potpisnice za sprovođenje aktivnosti koje su u skladu sa definisanim ciljevima.
Napiši komentar