Prvim obukama za mentore/ke iz predškolskih ustanova koje su uključene u SUPER projekat (Support to preschool education system reform in Serbia) koji finansira Evropska unija, prisustvovalo je oko 60 vaspitača/ica, stručnih saradnika/ca i direktora/ki.
Cilj obuke „Mentorstvo u razvijanju inspirativne sredine za integrisano učenje dece“ bio je jačanje kapaciteta mentora/ki za rad sa vaspitačima/cama na razvijanju kvalitetnog inkluzivnog programa zasnovanog na savremenim pedagoškim koncepcijama u skladu sa Osnovama programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja „Godine uzleta“, kao i jačanje kapaciteta mentora/ki za pokretanje promene u predškolskoj ustanovi.
U trodnevnim obukama budući mentori/ke imali su priliku da u interaktivnom radu sa predavačima/cama razgovaraju o tome kako prostor oblikuje učenje dece, šta je i zašto je važan inspirativan prostor i kako celishodno koristiti nameštaj, opremu i sredstva dobijena u okviru komplementarnog projekta „Opremanje predškolskih ustanova“ koji finansira EU, a u funkciji razvijanja inspirativne sredine za učenje. Učesnicima/ama su predstavljeni i načini razvijanja programa usmerenog na integrisano učenje dece u vrtiću.
Prva obuka održana je od 5 do 7. septembra u Rumi za mentore/ke iz PU Alibunar, Bela Crkva, Opovo, Plandište, Bač, Žabalj, Srbobran, Titel, Čoka, Mali Iđoš, Žitište, Sečanj, Irig, Bajina Bašta, Priboj, Ljig, Osečina, Loznica, Koceljeva, Ljubovija, Mali Zvornik, Lučani i Knić.
Obuci u Nišu, održanoj od 12 do 14. septembra, prisustvovali su mentori/ke iz PU Trstenik, Rekovac, Ćićevac, Golubac, Žabari, Žagubica, Velika Plana, Kučevo, Malo Crniće, Petrovac na Mlavi, Boljevac, Knjaževac, Crna Trava, Gadžin Han, Ražanj, Svrljig, Babušnica, Bela Palanka, Dimitrovgrad, Medveđa, Brus, Blace, Kuršumlija, Bosilegrad, Trgovište, Batočina i Raška.
Nove obuke biće održane tokom narednih meseci za predstavnike/ce lokalnih samouprava, a novi ciklus dvodnevnih obuka za mentore/ke početkom decembra 2019 godine.
U oktobru 2018. godine usvojene su nove Osnove programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja „Godine uzleta” čiji je cilj celovit razvoj i dobrobit deteta kroz integrisani pristup učenju, povezivanje igre i drugih aktivnosti, kao i izgradnja smislenih odnosa sa vršnjacima/kinjama i odraslima u prostoru koji je inspirativan. Pravilnikom o osnovama programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja predviđeno je da novi program bude uveden u predškolske ustanove počev od septembra 2019. godine.
U SUPER projekat uključeno je 50 lokalnih samouprava i predškolskih ustanova širom Srbije.
Pored toga, EU obezbedila je i donaciju za opremanje predškolskih ustanova koje su uključene u SUPER projekat, za didaktičku, IT opremu i nameštaj, u iznosu od oko milion evra, što će dodatno doprineti kvalitetnom inkluzivnom predškolskom vaspitanju i obrazovanju. SUPER projekat realizuje se u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Projektom upravlja Ministarstvo finansija, Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije. Projektne aktivnosti počele su u martu 2019. i trajaće dve godine. EU finansira projekat sa oko 900.000 evra.
SUPER je jedan od projekata kojim EU, kao najveći donator u Srbiji, pomaže celokupnu reformu sektora obrazovanja u zemlji. Od 2003. Evropska unija donirala je za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja, obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, inkluziju Roma i Romkinja.
Izvor: www.mpn.gov.rs
Napiši komentar