U utorak, 18. juna, održan je finalni događaj Foruma za zelene ideje u Beogradu, gde je 10 finalista/kinja konkursa predstavilo svoje zelene ideje, fokusirane na održivi razvoj i solidarno preduzetništvo.
Žiri u sastavu Bojan Vulikić (Direkcija za mala i srednja preduzeća, Erste Banka), Marijana Savić (direktorka udruženja Atina i socijalnog preduzeća Bagel Bejgl), Olivera Popović (potpredsednica Udruženja poslovnih žena), Paola Petrić (programska koordinatorka i zamenica direktora kancelarije, Fondacija Hajnrih Bel), Miroljub Nikolić (direktor Caritas Šabac i koordinator mreže “Socijalni agro biznisi”) i Miodrag Nedeljkovic (izvršni director IDC Srbija) odabrao je tri pobedničke #zeleneideje koje će biti podržane sa po 5.000 USD i koje stiču pravo učešća na regionalnom takmičenju Filantropija za zelene ideje, gde mogu osvojiti dodatna sredstva za realizaciju svojih projekata.
Andramolje predstavljaju didaktičko igrovno sredstvo koje je jedinstveno na tržištu – kako prema doprinosu razvoju dece, tako i prema načinu proizvodnje (uz poštovanje ekoloških principa i uz učešće osoba iz osetljivih grupa u procesu proizvodnje). Namenjene su deci predškolskog i mlađeg školskog uzrasta, koja prilikom igre imaju priliku da istraživanjem različitih principa i mehanizama funkcionisanja igračke samostalno dolaze do različitih rešenja (tehničkih, kreativnih, praktičnih).
Centar za regenerativnu održivost gradova pokreće Stvar(a)oteku – prvu biblioteku stvari u Srbiji. Novosađani i Novosađanke će na isplativ i jednostavan način moći da pozajme alat, različite električne uređaje, opremu za sport ili hobi – po principu klasične biblioteke. Cilj Stvar(a)oteke je da podrži lični razvoj sugrađana/ki, podrži ekološku kulturu, preusmeri neželjene predmete u novi ciklus upotrebe i smanji količinu otpada u Novom Sadu.
Projekat Oko sokolovo Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije usmeren je na tri specifična problema – nezakonito ubijanje divljih ptica, nepridržavanje kodeksa prirodnjačke fotografije koje može imati negativan uticaj na ptice i loša prihrana ptica od strane građana/ki. Njihova društvena misija je da edukuju i ponude alternativu građankama i građanima koji žele da svoje vreme provedu u prirodi, tako što će njihove aktivnosti ujedno biti i u službi promocije, podizanja svesti i očuvanja vrsta i područja na kojima žive.
Izvor: www.tragfondacija.org
Napiši komentar