Samo u ovoj godini u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 15 žena, a u proteklih sedam godina ubijeno ih je 211. Šta svi ovi slučajevi imaju zajedničko i da li je moguće prepoznati nasilnika i sprečiti ubistvo žene?
Za nasilje u porodici karakteristično je to da se dešava u svim slojevima društva, među bogatim, siromašnim, obrazovanim, nepismenim i da žrtva nasilnika može da bude bukvalno svaka žena. Zašto žene trpe zlostavljanje muškaraca? Zašto se i kad odluče da pobegnu uglavnom vraćaju nasilnicima?
Zašto muškarac misli da može da tretira ženu kao sopstveno vlasništvo? Zašto često okolina optužuje ženu da je kriva što ne napusti nasilnika, a i ne znaju da je ženama život zapravo najugroženiji onog trena kada odluče da pobegnu. Šta kažu oni koji su ubili, da li se posle svega kaju?
Koje su to najčešće greške porodica i prijatelja žrtve, policije, tužilaštva i socijalnih radnika i da li su zločini mogli biti izbegnuti da su oni drugačije reagovali. Kroz razgovore sa stručnjacima autori emisije “Oko magazin” Radio Televizije Srbije pokušali su da iskonstruišu profile žrtve i profile ubice.
U emisiji “Žrtva ima žensko lice” govore otac i sestra Žakline Kojić, koju je pre godinu dana muž do smrti tukao pred decom, saradnice “Mreže žene protiv nasilja”, policajka, socijalna radnica, zamenica javnog tužioca i osuđeni za ubistva svojih supruga.
Autorka emisije je Ana Manojlović.
Emisija je emitovana 13. jula, a snimak možete pogledati ovde.
Izvor: RTS
Napiši komentar