U petak, 16. maja, održan je okrugli sto “LGBTIQ centar kao efektivan pristup u rešavanju psihosocijalnih i zdravstvenih problema u LGBTIQ populaciji”. Ovaj događaj organizuje se u okviru kampanje “Skućimo zajednicu”, čiji je cilj osnivanje centra za savetovanje i podršku LGBTIQ osobama i njihovim porodicama. Kampanju sprovodi Siguran puls mladih u saradnji s organizacijama Labris i Gayten-LGBT, uz podršku Trag fondacije.
Na samom početku događaja Zorica Mršević istakle je važnost slobode govora i izražavanja, što je tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije (IDAHOT). Nakon toga je usledila živa biblioteka o položaju LGBTIQ osoba u Srbiji, u kojoj su knjige bile Sandra, Đorđe i Đura, osobe iz LGBTIQ zajednice.
Sam okrugli sto bio je podeljen u dve tematske celine – problemi LGBTIQ populacije u Srbiji viđeni očima stručnjaka i modeli dobre prakse u oblasti socijalne i zdravstene zaštite. Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava, govorio je o pravnim problemima i pravnom položaju LGBTIQ osoba i istakao važnost primene postojećih zakona, kao i regulisanja oblasti egzistencije LGBTIQ osoba koje u ovom trenutku nisu zakonski uređene. Psihijatarka Dušica Žigić Marković sa učesnicima je podelila svoja iskustva u radu sa trans* osobama. U svom izlaganju o psihosocijalnim teškoćama, dr Žigić Marković istakla je izuzetno visok stepen patnje sa kojim trans* osobe svakodnevno žive zbog nesklada između biološkog pola i doživljaja rodnog identiteta, kao i zbog odbacivanja, predrasuda, diskriminacije i nasilja kojem su izloženi. Na kraju ove sesije dr Biljana Begović Vuksanović iz Gradskog zavoda za javno zdravlje izložila je epidemiološku sliku HIV infekcije u MSM populaciji.
Sesiju posvećenu modelima dobre prakse otvorila je dr Farida Bassioni Stamenić predstavljanjem primera dobre prakse na projektu “Jačanje nacionalnog odgovora na HIV/sidu decentralizacijom ključnih zdravstvenih usluga”, koji je realizovan u saradnji Ministarstva zdravlja Republike Srbije i Globalnog fonda. Okrugli sto je zatvorila psihološkinja Lidija Milanović, koordinatorka Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, koja je istakla važnost psihosocijalnih i psihoedukativnih usluga koje pružaju organizacije – organizatori ovog skupa, naglasila opravdanost osnivanja jedinstvenog centra u kome bi zajedno pružali usluge i podsetila da je osnivanje takvog centra u nadležnosti lokalne samouprave.
Nakon izlaganja usledila je diskusija u kojoj je još jednom istaknuta važnost osnivanja centra u kome bi senzibilisani stručnjaci/kinje mogle da na jednom mestu pruže psihosocijalnu i pravnu podršku LGBTIQ osobama i njihovim porodicama.
Izvor: transserbia.org
Napiši komentar