Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Otvara se Dnevni boravak za obolele od demencije u Beogradu

Objavljeno 25.06.2021.

amity - logoU prostorijama Centra za brigu o starima, deci i osobama sa invaliditetom Novi Beograd, udruženje „Amity – Snaga prijateljstva” i Srpsko udruženje za Alchajmerovu bolest počeli su da pilotiraju uslugu Dnevnog boravka za obolele od demencije i Savetovališta za njihove neformalne negovatelje.

Uspostavljanje dvnevnog boravka za osobe sa demencijom je važno iz razloga što im je, pored medikamentoznog lečenja, neophodno i celodnevno agažovanje drugih lica oko podrške i nege. Kapaciteti državnih i privatnih ustanova za smeštaj odraslih i starijih u Beogradu obuhvataju svega oko 5.000 mesta, do kojih 1.832 u državnim i oko 3.200 u privatnim domovima. Pomoć u kući koju finansira grad Beograd koristi oko 2.500 odraslih i starijih korisnika, koji žive sami ili u staračkim domaćinstvima, a kojima je potrebna podrška za normalno funkcionisanje u svom domu. Nedostaju dnevni centri za osobe koje pate od demencije, predah smeštaji za njih, kao i savetovališta za njihove neformalne negovatelje.

Srodnici ističu brojne izazove sa kojima se porodice osoba sa demencijom suočavaju tokom negovanja i brige o obolelom članu. U nekim porodicama je poremećena dinamika ranijeg uobičajenog funkcionisanja, što rezultira i poremećenim porodičnim odnosima, kao i zapostavljanjem poslovnih obaveza kod zaposlenih članova porodice, naročito žena, koje su najčešće negovatelji (u 80% slučajeva) – ne mogu da usklađuju poslovne obaveze sa obavezama nege, ne mogu da rade skraćeno, godišnji odmor koriste za negu obolele osobe, bolovanje mogu dobiti povremeno, na nedelju dana… Usluge pomoći u kući za svoje bolesne članove porodica ne može da koristi ukoliko žive u zajedničkom domaćinstvu, a osobe u poodmaklim stadijumima demencije ne mogu da žive same.

Otuda je značajan razvoj usluga baziranih na prepoznatim potrebama obolelih i njihovih članova porodice, pružalaca nege. Amity je u 2020. godini pilotirao uslugu Savetovališta za neformalne negovatelje obolelih od demencije u Kragujevcu, u prostorijama Crvenog krsta, odnosno u Čačku, u prostorijama Centra za socijalni rad. Razvijajući uslugu Savetovališta, Amity je uvideo koliko je neophodna savetodavna podrška za porodice, ali i druge dnevne usluge u zajednici za obolele od demencije i njihove srodnike.

Otuda će ovaj projekat dati doprinos unapređenju kvaliteta života obolelih od demencije i članova njihovih porodica, neformalnih negovatelja obolelih, pilotiranjem usluge Dnevnog boravka za obolele i Savetovališta za njihove negovatelje. U okviru projekta biće promovisan značaj preraspodele neplaćenog negovateljskog rada, unutar porodice i između porodice i lokalne zajednice.

Usluga Dnevnog boravka za obolele od demencije iz Beograda pilotiraće se u prostorijama Centra za brigu o starima, deci i osobama sa invaliditetom Novi Beograd, kroz kreiranje i realizaciju sadržaja aktivnosti za obolele. Dnevni boravak će funkcionisati jednom nedeljno, od 17. juna 2021. – svakog četvrtka od 16 do 19 časova.

Kroz usluge koje budu pružane u Savetovalištu, Amity će raditi na unapređenju znanja, veština i senzibilisanosti članova porodice, neformalnih negovatelja, za negu obolelih i njihov bolji kvalitet života, i to: kroz pružanje psihosocijalne podrške i savetovanje porodica obolelih u prostorijama Dnevnog boravka; putem internet platformi; kao i putem telefona, imejla i prijema korisnika u Amity kancelariji, svakog radnog dana, pa će na ovaj način uslugu savetovanja moći će da koriste srodnici obolelih iz cele Srbije.

Svi zainteresovani za korišćenje usluga Dnevnog boravka i Savetovališta mogu da se jave putem telefona 011/66-71-523, svakim radnim danom od 9 do 17 h, ili putem mejla: nada@amity-yu.org ili suab.srbija@gmail.com.

Projekat se realizuje uz podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju.

Izvor: www.amity-yu.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]