Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Otvoren 4. Nagradni konkurs Fonda „Svetlana Đurđević Lukić“ za studentske radove o temi ljudske bezbednosti (rok: 30.9.2020)

Objavljeno 28.07.2020.

Fond "Svetlana Đurđević Lukić" - konkurs za studentske radoveCentar za istraživanje javnih politika (CENTAR) raspisuje četvrti godišnji poziv za studente osnovnih, specijalističkih, master i doktorskih studija u Republici Srbiji za učešće u nagradnom konkursu Fonda „Svetlana Đurđević Lukić“.

Organizovanje nagradnog konkursa predstavlja istovremeno promociju ljudske bezbednosti kao centralne teme istraživačkog interesovanja Svetlane Đurđević Lukić (1963-2016), jedne od osnivačica Centra za istraživanje javnih politika i njegove prve direktorke.

S obzirom da je pandemija korona virusa COVID-19 obeležila 2020. godinu, ovogodišnji nagradni konkurs je tematski posvećen uticaju pandemije novog virusa korona na različite dimenzije ljudske bezbednosti i pretnjama koje virus predstavlja za pojedinca u različitim domenima.

Na konkursu mogu da učestvuju svi zainteresovani studenti osnovnih, master, specijalističkih i doktorskih studija koji su zainteresovani za teme iz oblasti ljudske bezbednosti.

Neophodan kriterijum za učešće je da kandidatu/kandidatkinji studentski status ne ističe do 15. marta 2021. godine, jer se stipendije isplaćuju počevši od dodele nagrada u naredna dva, odnosno tri meseca. Pri dostavljanju radova potrebno je da se dostavi i overena potvrda fakulteta o studentskom statusu kandidata/kandidatkinji.

Teme konkursa u 2020. godini:

  • Kako pandemija virusa COVID-19 utiče na sistem smanjenja rizika od katastrofa u Srbiji?

Od kandidata se očekuje da pitanje pandemije virusa sagleda iz perspektive vanrednih situacija i reagovanja sistema smanjenja rizika od katastrofa na nacionalnom i lokalnom nivou.

  • Vanredna situacija ili vanredno stanje: šta je bolji odgovor u slučaju COVID-19?

Budući da se pandemije i epidemije Zakonom o smanjenju rizika od katastrofa definišu kao prirodne nepogode usled čije pojave se proglašava vanredna situacija, postavlja se pitanje da li je proglašenje vanredno stanja u slučaju COVID-19 bila opravdana mera.

  • Privatnost u doba karantina

Od autora se očekuje da debatuju o pitanju ustupanja sopstvenih ličnih podataka zarad ostvarivanja neke pogodnosti/dostupnosti informacija vezanih za zdravstvenu bezbednost (tako su na primer u Italiji građani preko mobilne aplikacije davali lične podatke policiji o svom kretanju da bi za uzvrat dobili pravo da izvode kućne ljubimce; takođe građani u Nemačkoj, Francuskoj i drugim zemljama ustupali su svoje lične podatke preko aplikacije da bi dobili povratnu informaciju da li su u blizini zaraženih osoba).

  • Migracije i COVID-19

Ograničavanje kretanja bila je najzastupljenija mera tokom pandemije u većini država sveta, kako u okviru i van granica nacionalnih država. Time su učestala migracijska kretanja dovedena u pitanje. Fokus ove teme je na ispitivanju posledica stagnacije migracijskih kretanja, odnosno upoređivanje sa dosadašnjim zabranama ulaska migrantima u zemlje EU.

  • Karantin i nasilje u porodici

Sa uvođenjem mera zabrane kretanja, građani i građanke Republike Srbije i drugih država bili su prinuđeni da vreme provode u zatvorenom prostoru. Dosadašnja istraživanja pokazuju da skoro svaka treća žena trpi neki vid nasilja u porodici, a tokom karantina je došlo do intenziviranja ove vrste nasilja.

  • Informisanje ili sekuritizacija virusa COVID-19

Kako je broj izgubljenih ljudskih života rastao sa širenjem virusa, taj trend je bio praćen i porastom osećanja straha među građanima. Širenju panike i sveopšte anksioznosti doprineli su i mediji, ali i nosioci izvršne vlasti svakodnevnim obraćanjem javnosti.

Najbolja dva rada (jedan rad iz kategorije osnovnih studija i jedan rad iz kategorije studija drugog stepena) biće nagrađeni tromesečnom, odnosno dvomesečnom stipendijom. Nagrađeni radovi biće objavljeni u dvojezičnom zborniku radova zajedno sa ostalim odabranim tekstovima uz podršku Misije OEBS-a u Republici Srbiji.

Radove je potrebno dostaviti do 30. septembra 2020. godine.

Rukopisi se dostavljaju isključivo elektronskom poštom na imejl adresu konkurs@publicpolicy.rs sa naznakom Nagradni konkurs_Ime i prezime_Fakultet_nivo_studija.

Više informacija o uslovima konkursa, Uputstvo za citiranje i odgovore na najčešće postavljana pitanja u vezi sa konkursom možete pronaći na sajtu Centra za za istraživanje javnih politika.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]