U Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu otvorena je Dečija nedelja pod motom “Moje je pravo da živim srećno i zdravo – za odrastanje bez nasilja“. Tom prilikom je održana i javna debata „Iz planova u akciju – za odrastanje bez nasilja“, a Branki Veselinović je dodeljeno priznanje „Maslačak“ za dobročinstvo deci.
Dečiju nedelju je otvorila Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koja je istakla njen višedecenijski značaj, kao i potrebu za zaštitom svakog deteta u našem društvu, navodeći da država ulaže velike napore da svakom detetu obezbedi srežno i zdravo detinjstvo.
Prisutnima su se obratile i Sandra Božić, narodna poslanica i članica Odbora za prava deteta Narodne skupštine, Gordana Stevanović, zamenica Zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost, Severin Leonardi, zamenica direktorke UNICEF-a za Republiku Srbiju, i Iva Eraković, direktorka Prijatelja dece Srbije.
Na debati „Iz planova u akciju – za odrastanje bez nasilja“ učestvovali su: Olivera Zečević, šefica Odseka za suzbijanje i prevenciju maloletničke delikvencije MUP-a Srbije i članica Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije, prof. dr Veronika Išpanović, članica Saveta za prava deteta i rukovoditeljka Radne grupe za izradu Nacionalne strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, Saša Stefanović, direktor Mreže organizacija za decu Srbije (MODS), i Olga Dević, članica participativne grupe Prijatelja dece Srbije.
U okviru debate je bilo reči o mandatu novog strateškog okvira za prevenciju i zaštitu dece od nasilja i očekivanjima od primene akcionog plana, konkretnim naporima MUP-a, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i ostalih aktera u zaštiti deteta, kao i o doprinosu civilnog društva u intersektorskoj razmeni i saradnji u ovoj oblasti. Istaknuti su primeri dobre prakse, ali navedene i slabosti sistema u zaštiti dece. Čuo se i glas dece o potrebi veće participacije u donošenju odluka koje se tiču dece.
Učesnici debate su formulisali preporuke po kojima je neophodno:
- hitno usvajanje Akcionog plana Nacionalne strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja;
- uspešnije umrežavanje svih aktera u sistemu za zaštitu dece od nasilja;
- vidljivija društvena i medijska kampanja o nultoj toleranciji prema nasilju kao i stavljanje akcenta na primere dobre prakse;
- potreba prepoznavanja resursa civilnog društva u doprinosu zaštite dece u društvu;
- kontinuirana edukacija roditelja, prosvetnih radnika/ca i ostalih građana/ki o prepoznavanju i mehanizmima reagovanja na situacije nasilja nad decom;
- konstantan rad sa decom od najmlađeg uzrasta u prevenciji vršnjačkog nasilja, kao i prepoznavanje i način reagovanja na ostale tipove nasilja;
- razvoj novih i unapređenje postojećih obrazovnih i kulturnih sadržaja za decu kao podrška toleranciji i multikulturalnosti.
Dečija nedelja se održava od 1. do 7. oktobra, a program možete pogledati ovde.
Izvor: zadecu.org
Napiši komentar