Udruženje „Da se zna!”, u saradnji sa beogradskom opštinom Vračar i UK Božidarac, otvorilo je Savetovalište za LGBT+ osobe.
Počev od 15. januara 2019. godine, LGBT+ osobe, kao i svi zainteresovani građani i zainteresovane građanke, moći će da dođu u učionicu broj 8 Božidarca (Radoslava Grujića 3, Beograd), gde će ih dočekati aktivisti i aktivistkinje Udruženja „Da se zna!”.
Kako iz Udruženja navode, ova saradnja je od izuzetnog značaja za LGBT+ zajednicu na više nivoa, jer će, s jedne strane, u ovom prostoru LGBT+ pojedinci/ke moći da se konsultuju radi pravne ili psihološke podrške, dok će, sa druge strane, građani i građanke upravo tu moći da se informišu o LGBT+ zajednici.
„Značajno je takođe i zato što je organ javne vlasti, odnosno jedinica lokalne samouprave – gradska opština Vračar, prepoznala značaj ovakve inicijative i na ovaj način se uključila u borbu za ravnopravnost građana i građanki,“ objašnjavaju iz Udruženja „Da se zna!”.
Osnivanje savetovališta podržala je Ustanova kulture Božidarac.
„Božidarac je posvećen da postane mesto okupljanja svih građana i građanki beogradske opštine Vračar, i samim tim inkluzija i podrška neprivilegovanim grupama je delom naša odgovornost. Takođe želimo da damo primer i drugim organizacijama da u procesu evropskih integracija i podizanju standarda u poštovanju ljudskih prava treba da vodimo računa o LGBT+ zajednici i da u sаradnji sa civilnim društvom gradimo sigurno okruženje za njihovo ostvarivanje kao punopravnih građana i građanki. Sve ovo je moguće zahvaljujući gradskoj opštini Vračar koja je poštovanje ljudskih prava stavila u sam vrh svojih prioriteta, pa tako i naših“, istakao je direktor Ustanove kulture Božidarac Vladimir Kljajić.
Posebnu podršku u procesu ustupanja prostora, kako ističu iz Udruženja, pružio je predsednik Skupštine opštine Vračar Mihailo Grupković.
„Gradska opština Vračar razume odgovornost lokalnih organa vlasti u promovisanju vrednosti zaštićenih međunarodnim standardima u oblasti ljudskih prava i sloboda, aktivno doprinosi zaštiti građanki i građana od diskriminacije, uključujući i osnov seksualne orijentacije i rodnog identiteta, podiže vidljivost problema sa kojima se LGBT osobe suočavaju i ističe važnost partnerstva sa akterima civilnog društva u afirmaciji ljudskih prava na lokalnom nivou“, istakao je Grupković.
„Nadamo se da je ovo samo prvi korak u našoj saradnji i ovom prilikom izražavamo želju da će i druge jedinice javne uprave slediti ovakav primer i snažnije se uključiti u borbi za pravedniju i inkluzivniju Srbiju“, zaključili su iz Udruženja „Da se zna!”.
Ovaj rezultat ostvaren je kao deo projekta „Javno zastupanje u lokalnim zajednicama“. Aktivnosti su deo projekta „Glas zajednica o EU integracijama – Podsticaj dijalogu OCD i lokalnih vlasti oko javnih politika“.
Projekat realizuje konzorcijum organizacija civilnog društva koji predvodi Trag fondacija u saradnji sa Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju, Media i reform centrom Niš, Forumom civilne akcije FORCA, Evrokontaktom, Centrom za razvoj civilnog društva, Timočkim omladinskim centrom, Edukativnim centrom Kruševac i Proaktivom.
Autorka: Tatjana Đukić, preuzeto sa mediareform.rs
Napiši komentar