Državna komemorativna svečanost povodom Međunarodnog dana sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu održana je u Jabuci kod Pančeva.
Na ceremoniji u okviru lokaliteta masovne grobnice civila stradalih u Drugom svetskom ratu, u okviru Spomen-kompleksa “Stratište” položeni su venci i odata pošta stradalima.
Komemorativnu svečanost, na mestu gde je tokom Drugog svetskog rata ubijeno oko 12.000 Roma, Srba i Jevreja predvodio je državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević.
“Danas, u ime Vlade Srbije hoću da kažem da u Srbiji nema mesta ni mržnji ni netoleranciji”, rekao je Ivanišević, koji je i predsednik Saveta za unapređenje položaja Roma i sprovođenje dekade ukuljučivanja Roma.
On je naglasio i da “Vlada Srbije ne samo što će najoštrije osuditi već će najoštrije odreagovati na bilo kakvu pojavu te vrste (mržnje i netolerancije) u Srbiji”, prenela je Radio televizija Pančevo.
Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Srbije Vitomir Mihajlović je naveo da se sećanje na žrtve Drugog svetskog rata mora sačuvati, “jer je holokaust strašna istina i najveći poraz čovečanstva”.
“Ovaj dan je prilika da se još jednom digne glas protiv svakog vida diskriminacije, isključivosti, govora mržnje, raznih oblika nasilja, stereotipa, predrasuda i svake druge mržnje i netolerancije”, rekao je Mihajlović.
Prema njegovim rečima, obeležavanje 16. decembra je važno ne samo da ne bismo zaboravili počinjene zločine “već da ne dozvolimo da se oni ikada ponove”.
Gradonačelnik Pančeva Pavle Radanov je rekao da ovde sproveden genocid nad Romima predstavlja jednu od najtragičnijih epizoda Drugog svetskog rata.
“Nevine žrtve postradale na ovom mestu nas obavezuju da negujemo istinske vrednosti, da poštujemo i cenimo različitost, jer nas one povezuju i obogaćuju kao društvo u celini”, istakao je Radanov.
Komemorativnoj ceremoniji su prisustvovali predstavnici romske nacionalne manjine, diplomatskog kora, vojske, policije, potomci žrtava, šef Delegacije Evropske unije Majkl Davenport, udruženja građana…
Povod za održavanje komemorativnih okupljanja 16. decembra je sećanje na 16. decembar 1942. kada je viski zvaničnik nacističke nemačke Hajnrih Himler izdao naredbu za sistematsko upućivanje Roma u koncentracione logore radi njihove likvidacije.
Na osnovu naredbe od 29. januara 1943. godine određeno je da Romi budu deportovani u logor smrti Aušvic-Birkenau.
Deportacija Roma trajala je između februara 1943. i jula 1944., a kao posledica organizovanog pogroma, u okviru logora smrti Aušvic-Birkenau do 2. avgusta 1944. funkcionisao je podlogor za Rome “Zigeunerlager”.
Zatočeni Romi poticali su sa teritorija Nemačke, kao i okupiranih država poput Austrije, Češko-Slovačke, Poljske, Francuske, Jugoslavije, Belgije, ali i sa područja Norveške, Španije i okupiranog dela Sovjetskog Saveza.
Tokom navedenog perioda, u “Zigeunerlageru” je zatočeno više od 23.000 Roma, od kojih je oko 20.000 likvidirano.
Brojna su stratišta civila, Srba, Roma i Jevreja, širom Srbije države, a Staro sajmište, Banjica, Jajinci, Jabuka kod Pančeva, logor “Crveni krst” u Nišu, stratište na Arapovom brdu u Leskovcu su samo neka od njih.
Izvor: B92
Napiši komentar