Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Početak lokalnih kampanja za unapređenje protokola za zaštitu dece od nasilja

Objavljeno 13.09.2017.

zastita_dece_od_nasiljaUNICEF i užički Centar za prava deteta, uz finansijsku podršku EU, najavili su pokretanje lokalnih kampanja koje će se sprovoditi u 20 opština u Srbiji, sa ciljem unapređenja protokola za zaštitu dece od nasilja.

Kampanje treba da poboljšaju već postojeće lokalne protokole i sporazume koji se direktno tiču zaštite dece, ili usvoje novi u opštinama u kojima ne postoje. Promocija nulte tolerancije prema nasilju nad decom i podrška potpunom ostvaranju prava svakog deteta da bude zaštićeno od svih oblika zlostavljanja i zanemarivanja su u centru ovih kampanja.

“U saradnji sa svim relevantnim institucijama u ciljanim opštinama, pokušaćemo da poboljšamo protokole da bismo jasno definisali sve oblike nasilja. Neophodno je da ojačamo efikasnu koordinaciju, učešće svih relevantnih institucija i organizacija, uspostavljanje procedura za efikasan odgovor na nasilje i porast broja prijavljenih slučajeva nasilja, kao i porast broja procesuiranih počinilaca”, izjavio je Radovan Cicvarić, izvršni direktor užičkog Centra za prava deteta i kordinator kampanja.

I pored činjenice da je Republika Srbija ratifikovala sve relevantne međunarodne konvencije, usvojila čvrste zakone i politike i uspostavila mrežu odgovarajućih službi – nasilje nad decom i dalje postoji. To je razlog zbog čega je od najveće važnosti izgradnja snažnog sistema koji će obezbediti brz i odgovarajući odgovor na nasilje.

“Pozivamo sve relevantne faktore – Vladu i nevladina tela, lidere i profesionalce u oblasti socijalne zaštite, zdravstvene službe i obrazovne sisteme, kao i policiju, pravosuđe, uticajne javne ličnosti, roditelje i decu – da se uključe i podrže ove važne kampanje i tako doprinesu pozitivnoj promeni u životima dece”, izjavila je Severine Leonardi, zamenica direktora UNICEF-a u Srbiji.

Evropska unija i UNICEF zajedno rade na promovisanju poštovanja ljudskih prava i veće efikasnosti i uključenosti javnih službi za ranjive grupe, posebno decu žrtve nasilja.

“EU je u potpunosti posvećena sveobuhvatne zaštite i promovisanja prava deteta. Nadamo se da će ova pažljivo osmišljena kampanja povećati svest i doneti pozitivnu promenu za decu u Srbiji, dovesti do većeg razumevanja ljudskih prava deteta i sveopšteg smanjenja nasilja”, izjavio je Nikolas Bizel, šef Odeljenja za pravosuđe, unutrašnje poslove i socijalnu inkluziju EU delegacije u Srbiji.

Ove kampanje su integralni deo regionalnog projekta “Zaštita dece od nasilja i promocija socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju u zemljama Zapadnog Balkana i Turske” koji finansira EU i sprovodi u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja, Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj i UNICEF-om.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]