Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Podrška Evropske unije gradovima i opštinama u razvoju geografskih informacionih sistema

Objavljeno 17.05.2019.

Podrška Evropske unije gradovima i opštinama u razvoju geografskih informacionih sistemaEvropska unija (EU) će preko razvojnog programa EU PRO pomoći da se kroz realizaciju 19 projekata odabranih putem javnog poziva i vrednih preko dva miliona evra, razviju i unaprede geografski informacioni sistemi (GIS) u 34 lokalne samouprave* u regionu Šumadije i zapadne Srbije i regionu Južne i istočne Srbije.

„Uvođenjem geografskog informacionog sistema, opštine u Srbiji imaju mogućnost da obezbede jedan od osnovnih preduslova za održivi razvoj. Postojanje podataka o onome što poseduju i kojim potencijalima raspolažu opštine predstavlja osnov za ekonomsko planiranje i privlačenje investitora na lokalu. Poučeni iskustvima iz prethodnih projekata, nastavljamo sa podrškom u uvođenju GIS-a, imajući u vidu značaj ove komponente, iskazane potrebe lokalnih samouprava i neophodnost obezbeđivanja kontinuirane podrške za ove tipove aktivnosti“, rekla je ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.

Evropska unija će pružiti podršku procesu uvođenja i razvoja GIS-a kroz nabavku softvera i hardvera, kao i druge računarske opreme. Ovim će se lokalnim samoupravama omogućiti da na jednom mestu prikupljaju, obrađuju, i upravljaju prostornim podacima i tako bolje planiraju razvoj, donose odluke i raspolažu resursima. Takođe, zaposleni u lokalnoj administraciji će kroz obuke biti osposobljeni za rad u GIS-u.

„EU podržava sve napore i ulaganja Vlade Republike Srbije u digitalizaciju i uspostavljanje e-usluga. U skladu sa tim GIS će pružiti nove mogućnosti lokalnim samoupravama da prikupljaju i koriste raznovrsne geografske podatke koji će povećati efikasnost u pružanju usluga građanima i investitorima. To je ono što mislimo kada kažemo ‘EU za TEBE’. Očekujemo da će aktivnost značajno doprineti lokalnom ekonomskom razvoju Srbije, ali i daljem razvoju infrastrukture prostornih informacija u Evropi kroz EU INSPIRE inicijativu koja vrši ovu vrstu regulacije na nivou EU“, rekao je šef Delegacije Evropske unije u Srbiji ambasador Sem Fabrici.

Lokalne samouprave su prepoznale da kroz zajedničke inicijative mogu da promovišu svoje razvojne potencijale, kao i da rešavaju zajedničke probleme, te će tako čak osam od ukupno 19 odobrenih projekata biti realizovano u partnerstvu dve ili više lokalnih samouprava. Kroz razvoj GIS-a stvoriće se uslovi za unapređenje javne infrastrukture, bolje prostorno i urbanističko planiranje, promovisanje turističkih potencijala, očuvanje i promovisanje prirodnog, kulturnog i urbanog nasleđa, kao i za popis i utvrđivanje vrednosti javne imovine. Kao krajnji rezultat ovih intervencija očekuje se da će se uvećati broj investicija pa samim tim i radnih mesta.

U skladu sa kriterijumima javnog poziva, gradovi i opštine će finansijski učestvovati u realizaciji projekata sa ukupno 351.945 evra, dok će tokom sprovođenja projekata posebna pažnja biti usmerena na definisanje institucionalnog okvira i procedura za rad GIS-a, a uspostaviće se i saradnja relevantnih institucija na lokalnom i republičkom nivou koje se bave prostornim podacima.

Pravo učešća na javnom pozivu koji je bio otvoren od 2. oktobra do 30. decembra 2018. godine imalo je 99 lokalnih samouprava** iz regiona Šumadije i zapadne Srbije i Južne i istočne Srbije koje su uključene u realizaciju programa EU PRO. Ukupno je podneto 33 predloga projekata od kojih je Upravni odbor programa na osnovu administrativne, tehničke i programske evaluacije odobrio 19 projekata za finansiranje.

Lista odobrenih projekata dostupna je na internet stranici programa EU PRO.

Aktivnosti EU PRO-a, programa koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa ukupno 25 miliona evra. Program ima za cilj da doprinese povećanju konkurentnosti mikro i malih preduzeća, poboljšanju poslovnog okruženja i unapređenju socijalne kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).

———-

*Čajetina, Čačak, Arilje, Gornji Milanovac, Lučani, Požega, Kragujevac, Knić, Rekovac, Kraljevo, Kruševac, Aleksinac, Leskovac, Bojnik, Loznica, Krupanj, Ljubovija, Mali Zvornik, Niš, Novi Pazar, Tutin, Paraćin, Požarevac, Veliko Gradište, Rača, Batočina, Lapovo, Raška, Šabac, Sokobanja, Topola, Vranje, Žagubica, Zaječar

**Aleksandrovac, Aleksinac, Aranđelovac, Arilje, Babušnica, Bajina Bašta, Batočina, Bela Palanka, Blace, Bogatić, Bojnik, Boljevac, Bor, Bosilegrad, Brus, Bujanovac, Crna Trava, Čačak, Čajetina, Ćićevac, Ćuprija, Despotovac, Dimitrovgrad, Doljevac, Gadžin Han, Golubac, Gornji Milanovac, Ivanjica, Jagodina, Kladovo, Knić, Knjaževac, Koceljeva, Kosjerić, Kragujevac, Kraljevo, Krupanj, Kruševac, Kučevo, Kuršumlija, Lajkovac, Lapovo, Lebane, Leskovac, Loznica, Lučani, Ljig, Ljubovija, Majdanpek, Mali Zvornik, Malo Crniće, Medveđa, Merošina, Mionica, Negotin, Niš, Nova Varoš, Novi Pazar, Osečina, Paraćin, Petrovac na Mlavi, Pirot, Požarevac, Požega, Preševo, Priboj, Prijepolje, Prokuplje, Rača, Raška, Ražanj, Rekovac, Sjenica, Smederevo, Smederevska Palanka, Sokobanja, Surdulica, Svilajnac, Svrljig, Šabac, Topola, Trgovište, Trstenik, Tutin, Ub, Užice, Valjevo, Varvarin, Velika Plana, Veliko Gradište, Vladimirci, Vladičin Han, Vlasotince, Vranje, Vrnjačka Banja, Zaječar, Žabari, Žagubica, Žitorađa.

Izvor: www.eupro.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]