Udruženje studenata sa hendikepom je 6. jula obeležilo 18 godina postojanja. Ovim povodom je organizovana panel diskusija na temu “Položaj mladih sa hendikepom”. Svojom redovnom programskom delatnošću Udruženje pruža pomoć i podršku za oko 723 svoja člana, od kojih su 542 osobe sa hendikepom, uglavnom student/kinje, ali i srednjoškolci/ke. Aktivno je oko 340 članova i članica, u pogledu ostvarivanja podrške od ovog udruženja, a 31 član učestvuje u realizaciji aktivnosti.
Na panelu koji je organizovan u okviru obeležavanja jubileja ovog udruženja učestvovali su predstavnici i predstavnice Sekretarijata za socijalnu zaštitu, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva omladine i sporta, Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, Zaštitnika građana i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Jovana Đinđić, koordinatorka za rodnu ravnopravnost i ljudska prava u Timu za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, govorila je o položaju mladih sa hendikepom, naglasivši da se mladi susreću sa različitim problemima, da su izloženi diskriminaciji i često isključeni iz političkog, socijalnog, ekonomskog i kulturnog života. Jovana je istakla da je pristupačnost preduslov za potpunu uključenost osoba sa hendikepom u društvo, zbog čega je Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, u saradnji sa Zaštitnikom građana i Stalnom konferencijom gradova i opština, prošle godine uspostavio nagradu za jedinice lokalne samouprave za razvoj svih oblika pristupačnosti, kako bi se podigla svest o važnosti ove teme, promovisali primeri dobre prakse i formulisale preporuke za unapređenje pristupačnosti. Takođe, Jovana Đinđić je najavila da će Tim nastaviti da sprovodi obuke za predstavnike i predstavnice jedinica lokalne samouprave na temu pristupačnosti i pruža podršku opštinama prilikom pripreme prijava za sredstva namenjena unapređenju svih oblika pristupačnosti u njihovim sredinama.
Druga oblast koja je važna za socijalni i ekonomski položaj mladih sa hendikepom i njihovo ravnopravno učešće u društvu, kako je Jovana navela, jeste zapošljavanje. Kako bi unapredili zapošljavanje i zapošljivost mladih sa hendikepom, Tim je u okviru grant šeme „Podrška inovativnim pristupima povećanja zapošljavanja i zapošljivosti mladih“ podržao projekat Foruma mladih sa invaliditetom čiji je cilj bio unapređenje zapošljivosti mladih sa invaliditetom kroz razvoj i primenu programa radne prakse. Na ovaj način, 15 mladih sa hendikepom je prošlo trening za razvoj profesionalnih veština i pohađalo radnu praksu u različitim kompanijama.
Tim će u saradnji sa Udruženjem studenata sa hendikepom, ali i ostalim udruženjima koji se bave sličnim temama nastaviti saradnju i napore da se dalje radi na unapređenju položaja osoba sa hendikepom u svim ključnim oblastima života i rada.
Napiši komentar