Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Poslodavci radije plaćaju kazne nego što zapošljavaju osobe sa invaliditetom

Objavljeno 05.12.2012.

Socijalna isključenostPoslodavci radije plaćaju kazne nego što u skladu sa zakonom zapošljavaju osobe sa invaliditetom, zbog čega im treba ponuditi nove stimulativne mere, rečeno je 4. decembra na okruglom stolu o zapošljavanju osoba sa invaliditetom. Analiza Beogradskog centra za ljudska prava pokazala je da se prilikom oduzimanja poslovne sposobnosti i utvrđivanja da li su osobe sa invaliditetom sposobne za rad krše njihova ljudska prava, a naročito je nehuman postupak oduzimanja poslovne sposobnosti na sudu.

Panelisti na okruglom stolu iz Centra za orijentaciju društva, Beogradskog centra za ljudska prava i više lokalnih organizacija osoba sa invaliditetom ocenili su da je za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom na tržištu rada neophodno što pre popraviti njihov obrazovni status kroz programe prekvalifikacije za poznatog poslodavca. Predloženo je i da treba vršiti pritisak na lokalne institucije da što više zapošljavaju osobe sa invaliditetom.

Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje je trenutno skoro 20.000 osoba sa nekim oblikom invaliditeta, a procenjuje se da ih u Srbiji ima oko 700.000.

Tijana Petrović iz Udruženja distrofičara Zlatiborskog okruga rekla je da u 2011. od osam anketiranih javnih preduzeća u Užicu, njih sedam nije zaposlilo nijednu osobu sa invaliditetom, već su svoju zakonsku obavezu regulisali procenom radne sposobnosti.

Ove godine samo jedno javno preduzeće u Užicu je zaposlili osobu sa invaliditetom, dok se od privatnih firmi kojima su poslati upitnici javila samo jedna sa odgovorom da radije plaća penale, navela je Petrović.

Prošle godine je na evidenciji užičke filijale Nacionalne službe za zapošljavanje bilo 102 osobe sa invaliditetom, od kojih je 11 zaposleno, dok je u ovoj godini 130 na evidenciji, a 31 je zaposleno.

“Pozitivno je da je veliki broj angažovanih osoba sa invaliditetom njih 48 na programima javnih radova u Užicu”, istakla je Petrović. Ona je ocenila da javni radovi nisu dugoročno rešenje, ali su značajni jer su osobe sa invaliditetom na taj način prvi put zasnovale radni odnos, socijalizovale se i popravile materijalni status.

Iskustvo iz Majdanpeka

U poslednjih 20 godina nijedna osoba sa invaliditetom nije dobila posao za stalno u opštini Majdanpek, a prvi slučaj je bio tek ove godine, podaci su majdanpeškog udruženja FREND. U opštini Majdanpek ima skoro 2.000 nezaposlenih od kojih je 45 osoba sa različitim oblicima invaliditeta, navela je Danica Trkulja iz tog udruženja.

Prema njenim rečima, velike prepreka zapošljavanju osoba sa invaliditetom su predrasude građana i obrazovni sistem koji nije usklađen sa potrebama privrede zbog čega deca sa invaliditetom koja su završila školu ne mogu da nađu posao.

Iskustvo državne firme za rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom KOSMOS koja se bavi grafičkom aktivnošću i štampanjem pokazalo je da strane firme koje posluju u Srbiji rado zaključuju poslove sa takvim preduzećima.

Direktor ove kompanije Emin Golubović naveo je da KOSMOS ponekad dobije neki posao kod države na javnim nabavkama, ali to je više posledica nepoštovanja zastarelih zakona po kojima ovo preduzeće ne može da učestvuje na tenderima jer duguje za porez dok je bilo društveno preduzeće.

On je naveo da ova firma sada ima 75 zaposlenih, a očekuje da će sledeće godine zaposliti još 25 ljudi.

Više na: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]