Evropski forum mladih pozdravlja Agendu za nove veštine za Evropu Evropske komisije i poziva države članice da ulažu u veštine mladih kako bi doprineli rešavanju nezaposlenosti i socijalne isključenosti mladih i da osiguraju da niko, uključujući mlade migrante, ne bude zapostavljen.
U društvu koje se brzo kreće i menja, mladima je danas neophodan širok raspon transverzalnih veština koje im omogućuju da misle kritički, da donose informisane odluke i da aktivno učestvuju u društvu u celini. Agenda za nove veštine, usmerena na zapošljavanje, rizikuje da prenebregne da se ne radi samo o veštinama za tržište rada, već i o veštinama i kompetencijama za život.
Iako je jačanje veština i osiguravanje da svi mladi poseduju osnovne veštine – uključujući pisanje, čitanje, numeričku pismenost i digitalne veštine – od ključne važnosti, razočaravajuće je uočiti nedostatak usmerenja nove Agende na ključnu ulogu koju neformalno obrazovanje igra u pripremi mladih za život. Neformalno obrazovanje daje mladima ključne veštine, kako za rad, tako i za učešće i doprinos širem društvu. Pet od šest veština koje poslodavci traže stiču se putem neformalnog obrazovanja u omladinskim organizacijama i te kompetencije je potrebno potvrditi i prepoznati u okviru sistema.
Osim toga, skoro trećina (30%) mladih diplomaca smatra se preterano kvalifikovanim za svoja radna mesta, što ukazuje na jasnu potrebu za rešavanje usaglašavanja veština. Međutim, ovo neće biti „srebrni metak“; otvaranje kvalitetnih radnih mesta za mlade ostaje od ključnog značaja za rešavanje ovog pitanja, uz još uvek visok stepen nezaposlenosti mladih u Evropi.
U pogledu Garancije za veštine koja se predlaže u paketu mera, Forum mladih traži od Evropske komisije i država članica da iskoristi lekcije naučene iz Garancije za mlade. Bez EU ulaganja nema garancija da će inicijativa dovesti do stvarnih promena. Garancija za veštine će funkcionisati samo ukoliko postoje jasna ulaganja u javne službe za zapošljavanje i u razvoj partnerstava između privatnog sektora, obrazovnih institucija, javnog sektora i civilnog društva. Države članice moraju da osiguraju da se svakom pojedincu obezbedi prilagođen pristup, a potrebno je uspostaviti jedinstvene tačke kontakta kako bi pomogle u pristupu i osiguranju kvalitetnih usluga za sve. Na kraju, uključivanje socijalnih partnera i civilnog društva, uključujući organizacije mladih, od ključnog je značaja za istinske promene u korist onih mladih do kojih je teže dopreti i koji nisu zahvaćeni bezbednosnom mrežom.
Tinkara Oblak, članica odbora Evropskog foruma mladih, izjavila je:
„Ovoj Agendi za veštine potrebna je jasna opredeljenost i ulaganja iz država EU kako bi zasigurno donela do promena u korist mladih – pri čemu je previše njih i dalje predaleko od tržišta rada, zaglavljeno u siromaštvu i socijalnoj isključenosti“.
„Osiguravanje neophodnih veština kod mladih ne bi smelo da bude samo proizvodnja mladih radnika! Sticanje veština mora da bude dostupno, pristupačno svima na osnovu pristupa celoživotnog učenja i agende koja prepoznaje ključnu ulogu organizacija za mlade i neformalnog obrazovanja u formiranju jakih vrednosti i osećaja zajedništva kod mladih, ali i ’mekih’ veština koje su od ključnog značaja u svim oblastima rada“.
Izvor: www.youthforum.org
Napiši komentar