Povlačenje predloga Evropske direktive o porodiljskom odsustvu, najavljivano već mesecima, ozvaničeno je 1. jula saopštenjem Evropske komisije. Na konačnu eliminaciju ovog predloga evropskog zakona koji je bio na čekanju skoro pet godina odmah je reagovala poslanička grupa socijalista i demokrata Evropskog parlamenta, koja je apelovala na Komisiju da donese novi zakon kojim će se zaštititi trudne radnice. „Nakon pet godina odlaganja, revidirana verzija direktive o porodiljskom odsustvu, čiji cilj je bio da zaštiti trudnice i mlade majke, povučena je pod izgovorom da više nije relevantna. Za mene ovo predstavlja veliki korak unazad“, rekla je ovim povodom Mari Arena, predstavnica socijaldemokratske grupe za pitanja ženskih prava i rodne ravnopravnosti, dodajući da borba protiv diskriminacije i za veću stopu zaposlenosti žena mora da uzme u obzir bolju zaštitu trudnica i majki koje rade.
Povodom povlačenja predloga oglasila se i generalna sekretarka Evropske konfederacije sindikata (ETUC), Bernadet Segol, rekavši da je EU izneverila žene i njihove porodice ovom odlukom: „Iskreno je sramotno što za sedam godina nije mogao da se donese zakon kojim bi se poboljšalo porodiljsko odsustvo.“
„Povlačenje predloga šalje veoma lošu poruku muškarcima i ženama u Evropi u pogledu sposobnosti EU da podrži zaposlene žene i omogući ravnotežu između poslovnog i privatnog života“, kaže generalna sekretarka Evropskog ženskog lobija, Džoana Mejkok. EWL upozorava na značaj donošenja konkretnih zakona vezanih za pitanja rodne ravnopravnosti, umesto da, kao u slučaju povučene direktive, predlozi zakona budu asimilovani u opširnije strategije (tzv. roadmaps).
Izvor: Mreža za Evropski ženski lobi
Napiši komentar