Udruženje Forum mladih sa invaliditetom, u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje i Zavodom za zapošljavanje Crne Gore, poziva zainteresovane pojedince iz Beograda, Novog Sada, Kragujevca i Niša, da se prijave za obuku „Profilisanje dugoročno nezaposlenih osoba sa invaliditetom u cilju uključivanja na tržište rada”. Obuka je deo projekta „Unapređenje zapošljivosti dugoročno nezaposlenih osoba sa invaliditetom“, koji je finansiran od strane Evropske unije.
O programu
Cilj programa je obuka budućih profesionalaca za podršku u zapošljavanju osoba s invaliditetom, pilotiranjem procesa profilisanja i direktnog kontinuiranog rada s korisnicima/ama kroz psihocijalnu rehabilitaciju.
Dugoročna nezaposlenost se nagativno odražava na kvalitet života pojedinca/ke, utiče kako na fizičko, tako i na psihičko zdravlje. Nedostatak samopouzdanja i nisko samopoštovanje se ubrajaju u najprimetnije posledice nezaposlenosti, što stvara začaran krug kada je u pitanju traženje posla. Ovo je posebno izraženo kod osetljivih društvenih grupa, među kojima su i osobe s invaliditetom.
Namera projekta je pilotiranje usluge koja će omogućiti intenzivniji rad s nezaposlenim osobama s invaliditetom, kroz individualne i grupne sesije, kako bi se prevazišle postojeće prepreke za zapošljavanje i nezaposleni pojedinci/ke osnažili za tržište rada.
Profesionalci će tokom obuke dobiti set znanja neophodan za prepoznavanje individualnih snaga i slabosti korisnika/ca usluge i savladati metode koje su najefikasnije za razvoj individualnih potencijala za zapošljavanje.
Tim koji će voditi obuku će preneti iskustvo u višegodišnjem pružanju ove usluge u Crnoj Gori.
Teme programa
Polaznici i polaznice će se upoznati s metodama i načinima rada s osobama s invaliditetom i ovladaće veštinama profilisanja kandidata/kinja u cilju:
- motivisanja osoba s invaliditetom na aktivno traženje zaposlenja
- pružanja pomoći u prihvatanju invaliditeta
- prepoznavanja i razvijanja interesovanja i potencijala osoba s invaliditetom
- savetovanja i pružanja podrške u izboru odgovarajućih profesionalnih ciljeva i uključivanja u socijalno i radno okruženje.
Ko može da se prijavi
Obuka je pre svega namenjena profesionalcima u oblastima psihologije, pedagogije, socijalnog rada i defektologije, kao i studentima/kinjama završnih godina u navedenim područjima obrazovanja.
Učesnici/e moraju biti iz Beograda, Novog Sada, Niša ili Kragujevca, jer će se u navedenim gradovima realizovati usluga – direktan rad sa korisnicima/ama nakon obuke.
Na osnovu prijava, biće odabrano 20 učesnika i učesnica.
Vreme i mesto održavanja obuke
Obuka će biti realizovana kroz tri tematske celine: I i II celina u trajanju od po 5 dana, III celina u trajanju od 6 dana (ukupno 16 dana obuke), po 6 sati na dnevnom nivou.
Mesto: Beograd
Datumi:
- 10–14.6.2019.
- 24–28.6.2019.
- 23–28.9.2019.
Organizator pokriva sve troškove obuke (troškove prevoza i smeštaja u hotelu na bazi punog pansiona za učesnike/ce van Beograda, radni materijal, ručak i osveženje za učesnike/ce iz Beograda).
Agenda će biti dostavljena selektovanim učesnicima/ama.
Realizacija usluge nakon obuke
Nakon obuke, u periodu oktobar-novembar 2019. godine, obučeni profesionalci će realizovati uslugu u svojim gradovima, sa osobama sa invaliditetom selektovanim od strane Nacionalne službe za zapošljavanje, a u skladu sa znanjima, veštinama i uputstvima sa održane obuke. Profesionalci će raditi individulano i u timu sa drugim profesionalcima iz svog grada. Konkretna usluga će podrazumevati individualni rad sa korisnicima/ama, kao i grupne radionice, dinamikom 2-3 puta nedeljno, u trajanju od po 2 sata.
U toku realizacije usluge, svi profesionalci će imati supervizorsku podršku.
Sa obučenim profesionalcima će biti potpisan ugovor o realizaciji usluge, na osnovu kojih će dobiti novčanu nadoknadu za svoj angažman.
Kako se prijaviti
Da biste se prijavili za učešće u programu, potrebno je da popunite kratak prijavni formular, uz koji ćete poslati biografiju s naglaskom na svojim iskustvima.
Rok za podnošenje prijava je 30. maj 2019. godine.
Popunjeni prijavni formulari i biografije se šalju na e-adresu: office@fmi.rs
Za sve dodatne informacije možete se obratiti Forumu mladih sa invaliditetom putem telefona 011 32 20 632 ili imejla office@fmi.rs
Više informacija potražite na fmi.rs
Napiši komentar