Program ROMACTED Saveta Evrope, Centar za ženske studije i Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu pozivaju vas na predavanje i diskusiju „Jačanje zajednica kroz negovanje različitosti – LGBT Romi i Romkinje”, koji će biti održani na Fakultetu političkih nauka u Beogradu (slušaonica 3) u petak, 5. aprila, od 17 do 19h.
Ovaj događaj se organizuje u susret 8. aprilu, Međunarodnom danu Roma i Romkinja, čime organizatori žele da promovišu glas različitih manjina, daju podršku postojećim inicijativama LGBT Roma i Romkinja i ukažu na problem višestruke diskriminacije.
Različitost u okviru romske zajednice je provokativna tema aktivističkim i akademskim zajednicama, koja doprinosi razvoju aktuelnih feminističkih, anti-rasističkih, intersekcionalnih i dekolonijalnih diskursa, kao i promišljanju rase, moći i privilegija u studijama roda, rase i kolonijalizma u Evropi i šire.
Na ovom događaju će biti predstavljene tri knjige koje se bave pojmom intersekcionalnosti: Gipsy Feminizam, autorke Lore Koradi (Laure Corradi), profesorke italijanskog Univerziteta Calabria; Romani LGBTQ Intersectional Marginalization and Social Distance, autora Dezso Mate, doktoranda na Centralnoevropskom univerzitetu u Budimpešti i aktiviste za prava LGBTQ Roma i Romkinja; kao i Džuvljarke – Lezbejska egzistencija Romkinja, autorke Vere Kurtić, projektne službenice Saveta Evrope na programu ROMACTED i dugogodišnje aktivistkinje za ženska i romska prava.
U okviru diskusije koja će uslediti, učesnici i učesnice će pokušati da dođu do odgovora kako da se ove teme s akademskog nivoa prenesu i na život samih zajednica LGBT Roma i Romkinja, ali i do drugih grupa koje kroz ove teme mogu da spoznaju i podrže različitosti u svojim zajednicama.
Program ROMACTED „Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja romske zajednice na lokalnom nivou” je zajednički program Evropske unije i Saveta Evrope. Realizuje se od strane Tima Saveta Evrope za Rome i Putnike i kancelarije Generalnog direktorata Saveta Evrope u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Kosovu*, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Turskoj. U program su uključene lokalne samouprave i romske zajednice u preko 60 opština u regionu.
Centar za ženske studije istražuje i podržava teorijske modele koji afirmišu razlike, kroz ispitivanje mogućnosti otpora i političko delovanje protiv društvenih praksi diskriminacije i isključivanja. Aktivnosti Centra već 27 godina obuhvataju jednogodišnji obrazovni program, razvoj specijalizovane feminističke biblioteke i arhive ženskog pokreta, kao i brojne istraživačke i izdavačke projekte. Od 2003. godine, Centar za ženske studije kroz mnogobrojne aktivnosti sarađuje sa Fakultetom političkih nauka Univerziteta u Beogradu.
Izvor: Centar za ženske studije
Napiši komentar