„Nasilje nema opravdanja – planirajte porodicu bez nasilja“, autora i reditelja Zijaha Sokolovića, prokrstarila je raznim gradovima a jubilarno, 50. izvođenje, imala je u Beogradu 14. aprila. Da se u nekoliko reči osvrne na predstavu, poznati glumac kratko, posebnim tonom kaže: „Ona, između ostalog, informiše da postoji 120 oblika nasilja, od kojih deca ili doživljavaju ili upotrebljavaju 80, 90! Jezik brojki je neumoljiv!“
Kada je reč o izražajnim sredstvima, koja u izvesnom smislu imaju neuobičajenu formu, Zijah Sokolović kaže da se sticajem životnih okolnosti okrenuo i ka takvom scenskom jeziku:
– U vreme raspada YU i ratova našao sam se u nekom novom, drugačijem svetu, u Austriji. Dakle, na delu je bila borba za egzistenciju ali i za očuvanje identiteta. Apsolutna, stoprocentna borba da ostanem u zanimanju.
Razgovaramo nakratko o tome da je danas jedno od najvećih postignuća da se čovek izbori da radio ono što voli a da od toga može da živi.
– Nije to lako, al‘ nije ni nemoguće. Mislim da čovek treba da se pomakne s terena gde su mu svi kodeksi i načini prepoznatljivi. Prirodno je da čovek ima strah od promene, ali promena je imperativ života. Ona otvara nove vidike. Ja sam, da tako kažemo, životno bio nateran da nešto uradim. U suprotnom, mogao sam samo čekati da me neko angažuje i da do kraja života igram na nemačkom. Oduvek sam bio, kako se to kaže, slobodnjak, a u datoj situaciji osetio sam i uvideo koje sve još mogućnosti izražavanja u pozorištu postoje; od koreografije i baleta, preko akrobatike i videa pa na dalje – kaže glumac.
Skrećući pažnju na pitanje (ne)prihvatanja od gledalaca, Sokolović ističe:
– Ne možete polaziti od pitanja da l‘ će se nešto dopasti ljudima ili ne. Ako bi osnovni, pokretački motiv bio dopadanje publici onda više nisi ni glumac ni čovek koji nastoji da se bavi umetnošću, nego jedna prostituisana ličnost koju svako za ove il’ one pare, kad hoće, može da naguzi i traži od njega da bude i ovo i ono. U toj svojoj fazi rada, veli, uvideo je da pokret i govor tela jesu vid komunikacije koji su na poseban način bliski deci jer ih i sama upražnjavaju.
– Pozorište ima i mogućnosti i snage da se bavi ozbiljnim društvenim pitanjima, kroz njega na najbolji način možemo uticati na ljude, posebno mlade. Ono se, istina, pretežno smatra zabavom ali ne mora to biti, a često i nije – kaže Sokolović.
Predstava „Nasilje nema opravdanja – planirajte porodicu bez nasilja“, nastala u okviru projekta „Teatrom protiv nasilja“, proglašena je najboljim projektom u Evropskoj uniji u prevenciji kriminaliteta i nasilja u porodici na godišnjem kongresu Mreže zamalja EU za prevenciju kriminaliteta, a njen reditelj Zijah A. Sokolović postao je ambasador UNDP-a za nenasilje i toleranciju.
Izvor: Blic
Napiši komentar