Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljen Digitalni vodič za bezbednost dece na internetu u Srbiji

Objavljeno 13.03.2019.

Predstavljanje Digitalnog vodiča za bezbednost dece na internetuRazvoj digitalne pismenosti i digitalnih sposobnosti dece, kako bi na internetu bila bezbedna, jedan je od prioriteta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, poručila je pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Vesna Nedeljković na skupu koji je održan 12. marta. Nedeljković je na predstavljanju Digitalnog vodiča za bezbednost dece na internetu u Srbiji „Deca i internet – pametno od početka“ rekla da je cilj Ministarstva da deca budu informisana, aktivna i bezbedna na internetu, a da digitalne tehnologije koriste na kvalitetan način i za učenje.

Ona je konstatovala da izazov predstavlja dilema kako svakom detetu pružiti maksimalnu korist interneta, a istovremeno ublažiti mogućnost štete koja može da nastane zbog nasilja na toj mreži.

Pomoćnica ministra je podsetila i da je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja 2017. godine razvilo „Okvir digitalnih kompetencija nastavnika” koji služi kao okvir za rad na osnaživanju digitalnih kompetencija nastavnika i nastavnica.

Prema rečima direktorke UNICEF-a u Srbiji Ređine De Dominićis, deca počinju da koriste digitalne uređaje i internet u sve ranijem dobu, dok roditelji, vaspitači/ce i učitelji/ce nemaju dovoljno znanja i veština da ih usmere da digitalnu tehnologiju koriste na konstruktivan način.

Ovaj digitalni vodič im nudi mnoštvo konkretnih saveta, kao i rečnik za digitalno doba, a deci su dostupni edukativni crtani filmovi, kao i mogućnost da kroz kviz  provere svoje  znanje iz digitalne pismenosti,  istakla je De Dominićis.

Ona je posebno zahvalila kompaniji Telenor koja je partner UNICEF-a tokom niza godina u naporima da se stvori bezbedno digitalno okruženje za decu.

Privatni sektor, posebno iz oblasti tehnologije i telekomunikacija, ima posebnu odgovornost i jedinstvenu mogućnost da oblikuje uticaj digitalne tehnologije na decu, smatra generalni direktor Telenora Srbija Majk Mišel.

U Telenoru, strateški  se bavimo temom bezbednog  korišćenja interneta i digitalnih tehnologija od strane dece i mladih. Od 2012. do danas, edukovali smo više od 35.000 dece o bezbednom ponašanju na internetu, uz snažnu podršku Vlade, UNICEF-a i brojnih partnera. Digitalni vodič koji smo danas lansirali pruža praktično znanje i dostupno je svakom roditelju, nastavniku i detetu u samo nekoliko klikova, izjavio je Mišel.

Jelena Žunić Cicvarić iz Užičkog centra za prava deteta je objasnila da vodič doprinosi zaštiti i ostvarivanju prava deteta koja su, u četvrtoj digitalnoj revoluciji, u velikom izazovu.

To se odnosi na pravo deteta na zaštitu od nasilja i diskriminacije, zaštitu od štetnih i neprimerenih sadržaja, zaštitu privatnosti, ali i prava na slobodu izražavanja i dostupnost informacija koje su značajne za dečji razvoj, pravo na kvalitetno obrazovanje, igru, slobodno vreme i kulturne aktivnosti, poručila je Žunić Cicvarić.

Digitalni vodič za bezbednost dece na internetu biće korišćen u školama i predškolskim ustanovama, kao i u udruženjima roditelja i vaspitača širom Srbije.

Digitalnom vodiču za bezbednost dece na internetu možete pristupiti na adresi  digitalni-vodic.ucpd.rs

Izvor: www.mpn.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]