Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljen Indeks rodne ravnopravnosti za Republiku Srbiju

Objavljeno 02.02.2016.

zorana_mihajlovic_predstavljanje_indeksa_rodne_ravnopravnostiProf. dr Zorana Mihajlović,
Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture
Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost

Republika Srbija je prva zemlja van Evropske unije koja je uvela Indeks rodne ravnopravnosti EU. Pred vama je Prvi izveštaj o Indeksu rodne ravnopravnosti za Republiku Srbiju za 2016. godinu.

Indeks rodne ravnopravnosti predstavlja merni instrument Evropske unije koji meri rodnu ravnopravnost na skali od 1 (potpuna neravnopravnost) do 100 (potpuna ravnopravnost), kroz šest oblasti: znanje, rad, novac, zdravlje, vreme, moć i dve podoblasti: nasilje i nailaženje na neravnopravnost.

Indeks rodne ravnopravnosti za Republiku Srbiju iznosi 40,6%, u odnosu na rezultat Indeksa za zemlje članice Evropske unije koji iznosi 52,9%. Ovaj broj nam pokazuje da je Srbija blizu polovine puta u ostvarivanju rodne ravnopravnosti u odnosu na evropske standarde. Najveći uspeh u ostvarivanju rodne ravnopravnosti postignut je u domenu moći na nacionalnom nivou, što je pokazatelj da je uvođenje kvota za političku participaciju žena ostvarilo značajan uspeh. S druge strane, najveći zaostatak u ostvarivanju rodne ravnopravnosti u odnosu na EU beležimo u domenu rada i novca. Indeks rodne ravnopravnosti svedoči da je merenje rodne ravnopravnosti izuzetno značajno kada je kreiranje javnih politika i mera u ovoj oblasti u pitanju.

Inicijativu za izračunavanje Indeksa rodne ravnopravnosti za Republiku Srbiju pokrenuli su Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i Republički zavod za statistiku, uz veliku podršku Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost u Viljnusu koji je zvanični nosilac izrade Indeksa u EU. Za potrebe izrade Indeksa rodne ravnopravnosti formirana je Radna grupa Vlade Republike Srbije u okviru koje smo vodili otvorenu raspravu o pokazateljima koji treba da budu korišćeni, a koja je uključila sve predstavnice i predstavnike svih relevantnih javnih institucija, organizacija civilnog društva, kao i stručne i akademske zajednice.

Srbija je u poslednje dve godine postavila oblast rodne ravnopravnosti među prioritetne oblasti strukturnih reformi i javnih politika formiranjem Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, usvajanjem nove Nacionalne strategije za rodnu ravnopravnost (2016–2020) i pratećeg Plana aktivnosti (2016–2018), pripremom novog Zakona o ravnopravnosti žena i muškaraca koji je pred usvajanjem i uvođenjem rodnog budžetiranja javnih finansija. Ovi dokumenti, zajedno sa mernim pokazateljima i institucionalizacija oblasti rodne ravnopravnosti pomoći će u kreiranju mera kako bi se postigla veća ravnopravnost između žena i muškaraca u našem društvu.

Put postizanja pune rodne ravnopravnosti je vrlo složen i zahtevan i zahteva političku volju, efikasnu koordinaciju svih mehanizama rodne ravnopravnosti, kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou i delotvornu primenu na svim nivoima.

Politički cilj naše države je pristupanje Evropskoj uniji. To znači da svi naši građani i građanke treba da imaju dostojan standard života i rada u Republici Srbiji. Zbog toga treba da težimo tome da naša zemlja postane rodno ravnopravna, bez stereotipa o rodnim ulogama muškaraca i žena i bez rodno zasnovanog nasilja. Rodna ravnopravnost mora postati princip po kome se javne politike kreiraju, kao i stil života svakog pojedinca i pojedinke. Zbog toga sa velikim zadovoljstvom uvodimo Indeks rodne ravnopravnosti i pozivam sve aktere našeg društva da nam pomognu u ostvarenju vizije razvoja koja će služiti ostvarenju zajedničke i bolje budućnosti za sve nas.

Uvodnik za Izveštaj o Indeksu rodne ravnopravnosti za Republiku Srbiju

***

predstavljanje_indeksa_rodne_ravnopravnostiPotpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost prof. dr Zorana Mihajlović otvorila je u utorak, 2. februara 2016. godine konferenciju na kojoj je predstavljen Indeks rodne ravnopravnosti za Republiku Srbiju.

Srbija je prva zemlja van Evropske unije koja je uvela Indeks rodne ravnopravnosti EU.

Inicijativu za izračunavanje Indeksa rodne ravnopravnosti za Republiku Srbiju pokrenuli su Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i Republički zavod za statistiku, uz veliku podršku Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost u Viljnusu koji je zvanični nosilac izrade Indeksa u EU.

Prisutnima na konferenciji obratili su se potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, direktorka EIGE-a Virginija Langbak i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport.

Kliknite da preuzmete Dnevni red Konferencije.

Saznajte više…

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]