Nedostatak profesionalaca koji pružaju usluge podrške deci i činjenica da je veliki broj dece izložen siromaštvu, što ilustruje podatak da oko 50 odsto dece u Srbiji prima neku vrstu socijalnog davanja, glavni su nalazi aktuelnog izveštaja i najglasnija poruka koju na Svetski dan deteta oni/e koji se bave decom i njihovim pravima mogu poslati, poručila je zamenica zaštitnika građana za prava deteta Gordana Stevanović na predstavljanju Posebanog izveštaja Zaštitnika građana o stanju prava deteta.
Mere ekonomske štednje ne smeju uticati na ostvarenje prava deteta, a one su, između ostalog, dovele do toga da neki centri za socijalni rad nemaju pisihologe, rekla je Stevanović i upozorila na mali broj stučnjaka i stručnjakinja koji se bave slučajevima nasilja među decom. Mere štednje, odnosno zabrana zapošljavanja u javnom sektoru, odrazila se i na rad dnevnih boravaka za decu sa smetanjama u razvoju i invaliditetom, rekla je Stevanović.
Prema njenim rečima, Zaštitnik građana je za poslednjih jednaest godina dobio 3.500 pritužbi u oblasti prava deteta i tim povodom uputio oko hiljadu preporuka za unapređenje položaja i prava dece, rekla je Stevanović. Prema njenim rečima, preporuke koje su sadržane i u ovom Izveštaju upućene su institucijama, akademskoj zajednici, medijima, civilnom sektoru kako bi se problemi koji postoje ublažili, a gde je moguće i uklonili.
Direktorka UNICEF-a u Srbiji Ređina De Dominićis ocenila je na predstavljanju Izveštaja da u Srbiji ima još posla u oblasti prava deteta iako su nadležni za prosvetu, zdravstveni i pravni sistem i socijalnu zaštitu ostvarili dorbre rezultate – smanjena je smrtnost dece, povećana njihova uključenost u inkluzivno obrazovanje. „Ipak, dečaci i devojčice su u velikoj meri nevidljivi kao građani i njihovo mesto i uloga u procesu odlučivanja se mora povećati“, poručila je De Dominićis.
Kako je povodom Međunarodnog dana deteta UNICEF ranije saopštio – oko 30 odsto dece u Srbiji živi na ivici siromaštva, a svako 10 u apsolutnom siromaštvu, 20 odsto nije primilo sve vakcine, a skoro trećina mlađih od pet godina nema odgovarajuću ishranu.
Kliknite da preuzmete Poseban izveštaj Zaštitnika građana o stanju prava deteta (.docx).
Izvor: www.ombudsman.rs
Napiši komentar