Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) predstavili su na Fakultetu političkih nauka publikaciju „Priručnik za upotrebu rodno osetljivog jezika”. Publikacija je nastala u okviru projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti” koju sprovode UN Women i Koordinaciono telo, uz finansijsku podršku Evropske unije, a u saradnji sa Centrom za ženske studije.
Gordana Gavrilović, savetnica potpredsednice Vlade prof. dr Zorane Mihajlović, istakla je da upotreba rodno osetljivog jezika doprinosi podizanju svesti o značaju jednakosti žena i muškaraca i predstavlja jedan od faktora koji utiče na vidljivost žena u javnom životu.
„Jezik je važno sredstvo za uspostavljanje i održavanje međuljudskih odnosa i prenošenja vrednosti i stavova. Svesni činjenice da se upotrebom jezika može uticati na promene u društvu, jer jezik odslikava odnose moći, jasno je kako rodno osetljiv jezik utiče i ima za cilj da se duboko ukorenjeni patrijarhalni obrasci zamene rodno ravnopravnim“, rekla je ona.
Gavrilovićeva je dodala da je jezik snažno sredstvo za borbu protiv rodne diskriminacije i predrasuda.
„Ovaj priručnik je značajan jer ukazuje na važnost upotrebe rodno senzitivnog jezika zarad podizanja svesti o rodnoj ravnopravnost, ali isto tako jer daje smernice za njegovu upotrebu, kao i rečnik pojmova i termina“, rekla je ona.
Jelena Sekulić, predstavnica UN Women, rekla je da ova agencija podržava institucije i organizacije u uspostavljanju institucionalnog i strateškog okvira za rodnu ravnopravnost na nacionalnom, pokrajinskom i lokalnom nivou, u okviru programa koji zajednički sprovodi sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost.
„Da bismo se borili protiv diskriminacije i rodne nejednakosti, moramo gledati na način na koji komuniciramo, govorimo, kako predstavljamo žene i muškarce, kako odgovaramo na stereotipe i kako ih možda ‘održavamo’. I zato, ovaj Priručnik je sredstvo koje nam može pomoći kako u ostvarivanju rodne ravnopravnosti, tako i u unapređenju društva u celini i nadam se da će naći široku primenu među državnim službenicama i službenicima, nastavnicima i nastavnicama, aktivistima i aktivistkinjama, novinarima i novinarkama, i svima onima koji žele da unaprede svoje znanje“, rekla je ona.
Na predstavljanju priručnika učestvovali su i profesorka Daša Duhaček, ispred Centra za ženske studije, Jelena Filipović, profesorka Filološkog fakulteta, kao i autorke priručnika Hristina Cvetinčanin Knežević i Jelena Lalatović.
„Priručnik za upotrebu rodno osetljivog jezika” može se preuzeti na internet stranici Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.
Napiši komentar