Potpredsednik Vlade Republike Srbije i predsednik Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović 13. juna je predstavila inicijativu „Uposlimo 1.000 žena u ruralnim područjima“, koju to koordinaciono telo realizuje u saradnji sa Etno mrežom i NALED-om.
Mihajlović je, podsetivši na nepovoljan položaj žena na selu, navela da ovom inicijativom Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost želi da doprinese smanjenju siromaštva, ekonomskom osnaživanju i afirmaciji uloge žena u lokalnoj zajednici i ruralnoj ekonomiji.
Ona je ukazala na to da, vrednujući rad žena na selu, svim zvaničnicima sa kojima se sastaje kao potpredsednik Vlade poklanja upravo tradicionalne srpske proizvode koje izrađuju te žene.
Prema njenim rečima, više od 50 odsto radno sposobnih žena na selu je formalno nezaposleno, 3 od 4 žene rade bez plate, 60 odsto njih nema pravo na penziju, a samo 12 odsto su vlasnice imovine.
Time one predstavljaju zanemareni potencijal za društveni i privredni razvoj, istakla je Mihajlović, uputivši poziv svim društveno odgovornim kompanijama, javnim preduzećima i institucijama da se odazovu ovoj inicijativi i pomognu stvaranju boljih uslova za žene na selu.
Obaveza i odgovornost svih nas jeste da stvorimo uslove da žene na selu rade i da taj rad bude vrednovan. One ne traže milostinju i donacije, one su vredne i na taj način, čuvajući srpsku tradiciju, mogu da pospeše privredni rast zemlje, zaključila je ona.
Na svečanosti u Skupštini grada Beograda predstavljena je internet stranica www.1000zena.rs, koja sadrži informacije o najlepšim rukotvorinama iz svih krajeva Srbije i predmetima izrađenim od prirodnih materijala starim tehnikama, kao što su vez i zlatovez, necanje, pustovanje, tkanje i heklanje.
Na sajtu je počeo da otkucava i „Sat zapošljavanja“, brojač koji će pratiti koliko je žena uposleno.
Predsednik Etno mreže i izvršni direktor NALED-a Violeta Jovanović izjavila je da je želja ovih organizacija da u narednih godinu dana obezbede posao za 1.000 žena u trajanju od najmanje tri meseca.
Da bi jedna žena bila uposlena na ovaj način i ostvarila dodatne prihode za svoje domaćinstvo, potrebno je da proizvede i proda 14 rukotvorina srednje složenosti (oko 40 sati rada), tako da pozivamo društveno odgovorne organizacije da se priključe i podrže naših 1.000 žena, poručila je Jovanović.
Inicijativu su podržali ambasador Norveške u Srbiji Arne Sanes Bjornstad, generalni direktor kompanije CRH Frederik Obe i drugi predstavnici poslovne zajednice, institucija i diplomatskog kora.
Bjornstad je podsetio na to da su žene generalno, a posebno one u ruralnim područjima, često ekonomski marginalizovane i sputavane društvenim očekivanjima i porodičnim obrascima ponašanja.
Međutim, kako je dodao, iz istih razloga postoji i tendencija da ove žene nauče tradicionalne veštine, koje predstavljaju veliki potencijal za ekonomski razvoj.
Projekat „1.000 žena“ predstavlja savršeni plan za dalji razvoj ovih tradicionalnih veština, koji će u isto vreme obezbediti ženama u ruralnim područjima i njihovim porodicama, kao i lokalnim zajednicama, dodatne prihode, istakao je ambasador Norveške.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar