U Palati Srbija 21. maja je predstavljena Strategija za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici 2021-2025, koju je Vlada Republike Srbije, na predlog Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, usvojila 22. aprila. Osnovni cilj Strategije je obezbeđivanje efikasne prevencije i zaštite od svih oblika nasilja prema ženama i devojčicama i nasilja u porodici, kao i razvijanje sistema usluga podrške žrtvama nasilja.
Strategiju je izradila Radna grupa koju je formiralo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a koju su činili i predstavnici Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, ministarstava pravde, zdravlja, unutrašnjih poslova, finansija, za brigu o porodici i demografiju, za državnu upravu i lokalnu samoupravu, za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, sporta i omladine, predstavnici drugih nadležnih državnih organa i institucija, kao i predstavnici civilnog sektora.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je da EU blisko sarađuje i podržava borbu protiv nasilja u Srbiji kroz različite programe i pruža podršku u sprovođenju sveobuhvatnih zakona u ovoj oblasti i podsetio da je EU 2020. godine usvojila Strategiju za rodnu ravnopravnost 2020-2025. „Evropska unija pruža podršku zemljama kandidatima kao što je Srbija jer poštovanje rodne ravnopravnosti je jedan od ključnih elemenata za pristupanje EU“, istakao je Fabrici i podsetio da je 18. maja obeležen Dan sećanja na žene žrtve nasilja: „Zadatak svih nas je da pojačamo napore u borbi protiv nasilja nad ženama.“
Strategijom su predviđeni načini za razvijanje programa prevencije kroz sve sisteme (obrazovanje, zdravstvo, socijalna zaštita itd.), usvajanje standarda za uslugu programa rada sa učiniocima nasilja prema ženama i nasilja u porodici, uspostavljanje i unapređenje opštih i specijalizovanih usluga podrške (SOS telefoni, sigurne kuće, besplatna pravna pomoć i drugo) za žene žrtve nasilja na celoj teritoriji Srbije.
„Kad smo krenuli u izradu Strategije uvek smo započinjali svaki sastanak i razgovor podsećanjem da je u prethodnih 10 godina 320 žena izgubilo život u porodičnom i partnerskom nasilju i da svaki put kojim krenemo i svaki korak koji napravimo treba da doprinese da se taj broj ne uvećava“, rekla je potpredsednica Vlade RS i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost prof. dr Zorana Mihajlović.
Ministarka pravde Maja Popović rekla je da Strategija predstavlja putokaz za sve da preventivno deluju i da pošaljemo poruku svima da se nasilje ne toleriše i da će počinioci biti kažnjeni. Prema njenim rečima, jedna od najvažnijih aktivnosti u prethodnom periodu je bila usvajanje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, kojim je unapređen zakonski okvir i postupanje državnih organa, a Srbija se izdvojila kao primer dobre prakse u ovom delu Evrope.
„Primena Strategije predstavlja jedan od vrhunskih ciljeva Vlade i društva da živimo pristojnije, da živimo bez nasilja na mestima na kojima jedemo, živimo i spavamo i da porodica prestane da bude opasno mesto za žene i muškarce”, rekla je ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić.
Strategijom je takođe predviđeno i finansiranje usluga iz nacionalnog, pokrajinskog i lokalnih budžeta, koje će biti dostupne i ženama iz osetljivih grupa, obezbeđivanje uslova za osnivanje specijalizovanih referentnih centara za podršku žrtvama seksualnog nasilja, uspostavljanje kontrolnog mehanizma za praćenje slučajeva nasilja i drugo.
Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednica Radne grupe za izradu Strategije, istakla je da je važno formiranje sveobuhvatnog registra – jedinstvene centralne evidencije podataka o nasilju, bilo da je nasilje u porodici, silovanje, što omogućava praćenje prestupnika kako bi se zaštitile žrtve.
Milana Rikanović, direktorka Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women), rekla je da je Strategija doneta u ključnom periodu tokom pandemije kada su se problemi i razlike između žena i muškaraca udvostručile: „To što je Republika Srbija donela Strategiju koja je u potpunosti saglasna sa Istanbulskom konvencijom pokazuje posvećenost države za ostvarivanje jednakosti žena i muškaraca i borbi protiv nasilja nad ženama i devojčicama. Nasilje nad ženama zahteva multisektorski pristup.“
Ovaj dokument je izrađen uz podršku UN Women, u saradnji sa UNDP i UNFPA i finansijska sredstva EU.
Izvor: europa.rs
Napiši komentar