Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljena studija „Grad prilagođen starijim osobama – putokaz za aktivno starenje u Gradu Beogradu“

Objavljeno 11.07.2019.

Konferencija "Grad prijatelj starih"U utorak, 9. jula 2019. godine, u prostorijama Skupštine grada Beograda održana je konferencija pod nazivom „Grad prijatelj starih“ povodom završetka istoimenog projekta koji je realizovao Institut za javnu politiku u saradnji sa PALGO smart, pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Projekat „Grad prijatelj starih“ realizovan je u periodu od oktobra 2018. do jula 2019. godine sa ciljem ispitivanja prilagođenosti Grada Beograda potrebama starijih sugrađana i sugrađanki kako bi se stvorili preduslovi za kreiranje javnih politika, programa i usluga, kao i tehnička i društvena infrastruktura za unapređenje kvaliteta života starijih sugrađana/ki i promovisanja aktivnog starenja.

U okviru projekta sprovedeno je istraživanje koje je obuhvatalo organizaciju 16 fokus grupa i terensko istraživanje. Teme istraživanja su se odnosile na javni prostor i javne objekte, saobraćaj, stanovanje, učešće u društvenim aktivnostima, socijalnu inkluziju, građansko učešće i zapošljavanje, komunikaciju i informisanje, podršku zajednice i pristup zdravstvenim uslugama. Sprovođenjem ovog sveobuhvatnog istraživanja Beograd se priključio grupi od oko 130 gradova u svetu koje su koristile metodologiju Svetske zdravstvene organizacije za ispitivanje potreba starijih ljudi. Projekat je rezultirao objavljivanjem publikacije pod nazivom „Grad prilagođen starijim osobama – putokaz za aktivno starenje u Gradu Beogradu“, čiji su primerci dodeljeni učesnicima i učesnicama konferencije.

Na konferenciji su govorili ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, koji je otvorio skup, predstavnik Instituta za javnu politiku dr Vladimir Abramović, moderator skupa, kao i autori publikacije doc. dr Zoran Vesić i prof. dr Miroslav Brkić sa Fakulteta političkih nauka, koji su predstavili projekat i njegove rezultate.

Ministar Zoran Đorđević je u okviru uvodnog obraćanja rekao da je u nadležnosti Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja briga o starijim sugrađanima i sugrađankama, koja se reflektuje kroz niz mera koje je u skladu sa zakonom Ministarstvo dužno da sprovodi. Budući da uvek postoji prostor za unapređenje, jedan od načina da se to ostvari jeste da gradovi u najvećoj mogućoj meri budu prilagođeni najstarijim sugrađanima/kama. Projekti poput ovog bi trebalo da daju smernice o tome na koji način je nužno menjati politiku i zakone kako bi briga o starijim osobama bila efikasnija.

Rezultati istraživanja predstavljeni od strane autora su pokazali da su starije osobe u Beogradu uopšteno gledano zadovoljne uslovima života i brigom zajednice. Takođe, identifikovan je niz oblasti i situacija koje se mogu unaprediti kako bi Grad Beograd u značajnijoj meri postao grad prilagođen starijim osobama. U svakoj od navedenih oblasti autori su ponudili preporuke za unapređenje postojećeg sistema. Autori su naveli da se Grad Beograd može svrstati u lokalne zajednice koje podstiču stvaranje unapređenih urbanih ambijenata u kojima se ohrabruju međugeneracijske aktivnosti i različiti oblici podrške usmereni ka starijim osobama. Jedan od značajnih rezultata istraživanja je iskazan stav starijih ljudi da žele da što duže žive u zajednici, što može biti obezbeđeno kroz razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite koje su ekonomski isplative, a mogu značajno da doprinesu kvalitetu života u starosti.

Stanovništvo Srbije se već duže vreme svrstava među najstarije u Evropi, a na svetskoj listi starosti stanovništva zauzima 26. mesto. Prosečna starost stanovnika/ca u Srbiji je nešto veća od 43 godine.

Više informacija na www.csr-starapazova.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]