Smernice za krivično gonjenje zločina iz mržnje predstavljene su 3. decembra u Novom Sadu, na događaju koji je organizovala Pravosudna akademija u saradnji sa Republičkim javnim tužilaštvom i uz podršku Misije OEBS u Srbiji.
Zločin iz mržnje uveden je u krivično zakonodavstvo Republike Srbije Zakonom o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika („Službeni glasnik RS”, broj 121 od 24. decembra 2012. godine). Iako je od stupanja na snagu izmena Krivičnog zakonika RS prošlo više od pet godina, praksa javnih tužilaštava i sudova i dalje ukazuje na određene nejasnoće i nepreciznost zakonske regulative koja otežava adekvatnu primenu člana 54a Krivičnog zakonika.
Cilj Smernica je da pomognu javnim tužiocima da prepoznaju i bolje razumeju problem krivičnih dela učinjenih iz mržnje, kao i da ukažu na njihovu dužnost da sprovedu efikasnu i delotvornu istragu u otkrivanju i krivičnom gonjenju učinilaca ovih krivičnih dela, u skladu sa međunarodnim standardima.
Efikasnim krivičnim gonjenjem i adekvatnim sankcionisanjem zločina iz mržnje doprinosi se efektu odvraćanja, koji krivične sankcije imaju na učinioce i potencijalne učinioce i istovremeno šalje poruka žrtvama, ali i društvu u celini, da je svaki oblik nasilnog ispoljavanja netolerancije protivpravan i kažnjiv.
Prezentaciji su prisustvovali javni tužioci, zamenici javnih tužilaca i tužilački saradnici sa područja Apelacionog suda u Novom Sadu.
Teme koje su obrađivane su bile: pojam i krivično gonjenje krivičnih dela učinjenih iz mržnje; studija slučaja – rad u grupama i prezentacija rezultata rada u grupama.
Predavačice su bile Jelena Jokanović iz Misije OEBS u Srbiji i dr Jasmina Kiurski i Tamara Mirović, zamenice Republičkog javnog tužioca.
Izvor: www.ljudskaprava.gov.rs
Napiši komentar