Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljeni rezultati projekta „Digitalne i preduzetničke veštine za žene u ruralnim područjima”

Objavljeno 15.05.2019.

Konferencija „Žene iz ruralnih područja - ekonomski potencijal u usponu”Povodom predstavljanja rezultata projekta „Digitalne i preduzetničke veštine za žene u ruralnim područjima” 10. maja je održana konferencija pod nazivom „Žene iz ruralnih područja – ekonomski potencijal u usponu” u hotelu Crowne Plaza u Beogradu.

Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku prof. dr Slavica Đukić Dejanović navela je da su žene iz ruralnih područja spremne da prihvate moderne tehnologije, što su rezultati aktivnosti ovog projekta i potvrdili i ukazala da razvoj digitalnih veština treba da zaživi na teritoriji čitave Srbije, kao oblik savremene pismenosti moderne žene.

„Postajući deo digitalnog sveta koji je ključan za osnaživanje žena i devojčica, naše sugrađanke sa sela mogu da nauče ili usavrše svoja digitalna znanja i veštine, transformišu naš svet i premoste stereotipe da su digitalne tehnologije rezervisane isključivo za gradske sredine”, istakla je ministarka i dodala da je digitalizacija već dugo sastavni deo gotovo svih oblasti društva i ljudskog stvaralaštva.

„Informacione tehnologije olakšavaju rad, premošćuju geografske udaljenosti i prave od sveta globalno selo u kome je računar jedan od osnovnih alata za rad”, rekla je prof. dr Đukić Dejanović i istakla da u trci sa modernošću ne smemo da izgubimo iz vida potrebe i potencijale žena koje svoje živote organizuju i žive van gradskih sredina.

Ministarka je podsetila da je broj muškaraca i žena koji žive na selu poprilično izjednačen, kao i da su žene vrlo posvećene i angažovane na seoskim domaćinstvima, iako je u odnosu na muškarce tek svaka peta žena vlasnica poljoprivrednog gazdinstva, neretko i kao jedina moguća naslednica.

„Kabinet na čijem sam čelu, prepoznao je potrebu za ekonomskim osnaživanjem žena, posebno majki. Samo u poslednje tri godine izdvojili smo preko 50 miliona dinara za 25 jedinica lokalne samouprave, kroz programe razvoja ženskog preduzetništva i podsticaj ženama poljoprivrednicama”, napomenula je prof. Đukić Dejanović i dodala da se ovim merama zadatak ne završava, već se nastavlja svakodnevni rad na poboljšanju položaja žena i devojčica.

„To je zadatak celokupnog društva, na šta nas podseća i Agenda Ujedinjenih nacija o održivom razvoju do 2030. godine, čiji peti cilj ukazuje da na putu ka dostizanju pune rodne ravnopravnosti i osnaživanja svih žena i devojčica niko ne sme ostati iza kolone”, istakla je ministarka i dodala da žene koje ne žive u visoko urbanoj sredini ne smeju biti zapostavljene i da, uz digitalne tehnologije i razvijene veštine za njihovo korišćenje, predstavljaju ekonomski potencijal u usponu.

Ministarka se na kraju zahvalila organizatorima konferencije i istakla da samo zajednički, udruženim snagama, možemo kreirati održivo društvo u kome niko neće ostati iza kolone. Projekat „Digitalne i preduzetničke veštine za žene u ruralnim područjima” realizuje Udruženje „Jednake mogućnosti” u saradnji sa Agencijom za rodnu ravnopravnost Ujedinjenih nacija UN WOMEN, Delegacijom Evropske unije u Srbiji, Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost i Ministarstvom za evropske integracije Republike Srbije. Projektom je obuhvaćeno šest obuka za digitalno preduzetništvo za žene iz ruralnih područja u opštinama Knić, Ljubovija, Majdanpek, Kuršumlija, Paraćin i Ivanjica u cilju jačanja potencijala žena koje žive na selu u eri digitalizacije i informacionog društva.

Izvor: www.mdpp.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]