Uskoro počinje adaptacija prostora na Trgu Nikole Pašića za budući Centar za socijalno preduzetništvo. Prostor od 322 kvadratna metra na Trgu Nikole Pašića broj 8 uskoro će postati prvi Centar za socijalno preduzetništvo, koji bi trebalo da pomogne hiljadama socijalno ugroženih ljudi u Beogradu da uz stručnu i adekvatnu podršku lakše dođu do posla. Procenjuje se da samo u prestonici ima oko 17.000 ljudi, koji da li zbog toga što su izbegla lica, žrtve porodičnog nasilja, osobe sa invaliditetom nisu mogli da se zaposle.
Adaptacija prostora kod gradskog parlamenta mogla bi da počne ove nedelje, a posle mesec i po dana centar bi već mogao da bude otvoren, kažu u Gradskoj upravi.
– Osim izložbeno-prodajnog dela, gde će svoje mesto naći proizvodi već postojećih socijalnih preduzeća, Centar za socijalno preduzetništvo imaće i edukativni deo, gde će zainteresovane osobe moći da se obuče za konkretna zanimanja. Aktivnosti centra biće usmerene na lica koja se nalaze u stanju socijalne potrebe, zatim na lica kojima nije obezbeđeno pravo na profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, osobe starije od 50 godina koje su bez svoje krivice ostale bez posla, samohrane roditelje u stanju socijalne potrebe, žrtve porodičnog nasilja, lica koja su korisnici prava na materijalno obezbeđenje porodice, lica koja su izdržala kaznu zatvora, pripadnike romske zajednice, izbegla i raseljena lica – rekao je član Gradskog veća Aco Petrović prilikom prošlonedeljne posete preduzeću za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom „Lola preduzetništvo“.
Petrović je naveo da Slovenija u sektoru socijalnog preduzetništva godišnje prihoduje više od 10 miliona evra. On je takođe istakao da je neophodno da preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju plaćaju manji PDV, da imaju manja izdvajanja za lične dohotke, kako bi postala konkurentna na tržištu, kao i da na njihovim proizvodima postoji posebno obeležje da je reč o proizvodima u okviru socijalnog preduzetništva.
U Sekretarijatu za socijalnu zaštitu, koji je nosilac projekta o socijalnom preduzetništvu, nadaju se da će uz podršku Ministarstva rada i socijalne politike i Nacionalne službe za zapošljavanje uspeti da reše problem nezaposlenosti pomenutih kategorija ljudi.
Osposobljavanje kadrova
Sekretarijat za privredu izdvojio je šest miliona dinara za subvencionisanje mašina i opreme za preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje.
– Očekujemo da se ova preduzeća aktivno uključe u program daljeg razvoja socijalnog preduzetništva, koji sprovodimo u saradnji sa Sekretarijatom za socijalnu zaštitu. Osim otvaranja novih radnih mesta, ova preduzeća biće od velike pomoći u daljem stručnom osposobljavanju kadrova, kako bismo dobili kvalitetnu radnu snagu koju bismo ponudili ostalim privrednim subjektima i na taj način smanjili nezaposlenost u ovom sektoru”, rekao je nedavno sekretar za privredu Aleksandar Milošević.
Za otvaranje centra više od 50 miliona dinara
Za otvaranje Centra za socijalno preduzetništvo iz budžeta grada za ovu godinu izdvojeno je ukupno 50.692.000 dinara. Samo radovi na sanaciji i adaptaciji prostora na Trgu Nikole Pašića 8 i stručni nadzor nad njima koštaju 44.000.000 dinara. Za nameštaj je namenjeno 4.692.000 dinara, dok je za nabavku automobila za potrebe centra planirano 2.000.000 dinara.
R. Marković
Izvor: http://www.danas.rs
Napiši komentar