Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Privrednici uočili manje poboljšanje poslovnog okruženja

Objavljeno 25.11.2014.

usaid anketa betaPreduzeća u Srbiji, prema anketi USAID Projekta za bolje uslove poslovanja, smatraju da je tokom 2014. u Srbiji došlo do manjeg poboljšanja poslovnog okruženja i da dugotrajne i skupe administrativne procedure i dalje negativno utiču na konkurentnost srpske privrede. Privrednici se žale na prepreke kod zaduživanja a brine ih i poreska politika. Kao najpozitivniju reformu iz prethodnih godinu dana privrednici su ocenili objedinjenu uplatu poreza i doprinosa a kao najnegativniju povećanje stope poreza na dodatu vrednost.

Anketa koja je sprovedena tokom septembra i koja je obuhvatila 1.009 privrednih društava i preduzetnika, a koja je 21. novembra predstavljena u Privrednoj komori Srbije (PKS), pokazala je da na konkurentnost srpske privrede negativno utiču i teškoće u pristupu bankarskim izvorima finansiranja.

Privrednici se žale na više prepreka za zaduživanje i 91% smatra da visoke kamatne stope i naknade banaka destimulišu zaduživanje, dok 77% veruje da su zahtevi za sredstvima obezbeđenja kredita najveće ograničenje.

Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi rekao je govoreći na skupu u PKS da je ovogodišnja anketa pokazala da se smanjuje broj firmi koje smatraju da korupcija značajno utiče na njihovo poslovanje, sa 41%, koliko ih je bilo 2011, kada je rađena prva anketa USAID, na 17% u 2014. godini.

On je naveo i da je anketa pokazala da privrednici smatraju da je u 2014. smanjeno vreme koje firme moraju da posvete radu sa inspekcijama, u proseku na 12 sati. U 2011. godini na to je odlazilo 70 sati.

Kirbi je naveo i da je uočeno da su posete inspektora sve ređe i da ih je u 2014. bilo u proseku 1,6 dok ih je u 2011. bilo šest.

Prema rečima ambasadora SAD, Srbija i dalje ima problem sa birokratijom i čak 65% firmi ne koristi spoljne izvore finansiranja, a svega 1% koristi finansiranje putem lizinga.

On je naveo da privrednike brinu i nesigurna poreska politika, inflacija i devizni kurs, ali je naglasio da je inflacija već nekoliko godina u Srbiji manja od 2%, kao i da je devizni kurs prilično stabilan.

Ministarka građevine, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović kazala je na skupu u Komori da je anketa USAID koja se sprovodi četvrtu uzastopnu godinu po istom metodu jasno pokazala šta su problemi Srbije.

Prema njenim rečima, poslovno okruženje u Srbiji se ipak popravlja a to pokazuju početak sprovođenja fiskalne konsolidacije, reforma javnog sektora i sporazum s MMF o novom aražmanu, koji je signal investitorima da se u Srbiji stvari kreću u dobrom pravcu.

Ona je navela da se čine veliki napori na stvaranju zakonskog okvira za poslovanje, kao što je priprema novog zakona o planiranju i izgradnji koji bi naredne sedmice trebalo da se nađe u Skupštini Srbije i koji će on omogućiti dobijanje dozvola za 28 dana.

Mihajlovićeva je dodala i da je Vlada Srbije otvorena za sve predloge privrednika za poboljšanje uslova poslovanja i jačanje privrednog sektora.

Vršilac dužnosti predsednika PKS Milivoje Miletić rekao da kreatori ekonomske politike u Srbiji treba da imaju u vidu sve navedene probleme i da donošenjem novog regulatornog okvira poboljšaju okruženje.

On je naglasio da privrednici očekuju da reforme budu sveobuhvatne, jer su problemi srpske privrede strukturne prirode i nasleđeni iz ranijeg perioda.

Na osnovu nalaza ankete, date su preporuke državnim organima, privredi i drugim zainteresovanim akterima.

Među preporukama su ukidanje parafiskalnih nameta, intenziviranje borbe protiv sive ekonomije i protiv korupcije, povećanje ulaganja u infrastrukturu, omogućavanje obuke za upravljanje finansijama za privrednike, unapređenje sistema javnih nabavki, usvajanje novih zakona o inspekcijskom nadzoru i o planiranju i izgradnji.

U anketi USAID učestvovalo je 1.009 preduzeća od kojih su 92% mala, 6% srednja a 2% velika. Ukupno 60% ispitanika je u 2013. imalo promet veći od 100.000 evra, 89% je te godine ostvarilo dobit a 88% ih radi neprekidno najamnje devet godina.

Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]