Trinaestočlana delegacija sastavljana od predstavnika organizacija koje osnivaju Mrežu protiv siromaštva – Srbija, boravila je od 12-15. decembra u Briselu, u okviru redovnih aktivnosti na projektu “Umrežavanjem protiv siromaštva” koji sprovodi SeConS Grupa za razvojnu inicijativu.
Delegacija je otpočela dvodnevnu posetu sastankom sa predstavnicima Evropska mreža za borbu protiv siromaštva – EAPN, direktorom Fintanom Farelom i saradnicom za razvoj, Tanjom Basarab. EAPN je kao partner SeConS Grupi za razvojnu inicijativu na projektu “Umrežavanjem protiv siromaštva” na sastanku predstavio način rada ove organizacije, finansiranje, procedure komunikacija, kao i najveće izazove sa kojima se EAPN susreće u svom radu. Posebna tema bila je mogućnost da Mreža protiv siromaštva – Srbija već početkom naredne godine uđe u proceduru prijema u evopsku mežu što bi otvorilo brojne mogućnosti za bolje praćenje aktivnosti i unapređenje rada novoosnovane Mreže u Srbiji.
U Generalnom direktoratu za zapošljavanje, socijalna pitanja i jednake mogućnosti predstavnike delegacije iz Srbije primio je Valter Volf, saradnik za politike u Generalnom direktoratu za zapošljavanje, socijalna pitanja i jednake mogućnosti. Nakon uvodnog predstavljanja na temu šta EU radi za države članice, kao i za buduće kandidate, najviše razgovora bilo je na temu funkcionisanja postojećih mreža za borbu protiv siromaštva i specifičnosti njihovog funkcionisanja. Gospodin Volf naglasio je da svaka mreža funkcioniše na način koji je najefikasniji u određenoj državi, kao i da se saradnja direktorata čiji je on predstavnik najviše odvija preko agencija za zastupanje i organizacija koje su pružaoci usluga u oblastima za koje je zadužen direktorat. Valter Volf najavio je i aprilsku konferenciju o EU Strategiji 2020. koja će biti održana u Beogradu i koja je otvorena za sve zainteresovane.
U Generalnom direktoratu za proširenje, predstavnici odeljenja za Srbiju i “People to People” odeljenja kratko su predstavili način funkcionisanja ovih odeljenja i razgovarali sa učesnicima studijske posete o načinima podrške koje odeljenja mogu da pruže zainteresovanim organizacijama.
Zanimljiva iskustva i konkretne primere funkcionisanja jedne od nacionalnih mreža učesnicima studijske posete prezentovali su predstavnici Belgijske mreža protiv siromaštva. Najviše interesovanja i pitanja izazvale su aktivnosti koje se tiču volontiranja kao i angažovanja ljudi sa direktnim iskustvom siromaštva na unapređenju aktivnosti belgijske Mreže.
Neke od organizacija iz Srbije iskoristile su boravak u Briselu za posebne sastanke sa organizacijama koje rade sa sličnim ciljnim grupama, kao što je Evopski forum za osobe sa invaliditetom i druge.
U studijskoj poseti učestvovali su predstavnici organizacija Amity, Autonomnog ženskog centra, Građanskih inicijativa, Grupe 484, Romskog informativnog centra, Sunce, Edukacionog centra, IDC – inicijative za razvoj i saradnju, Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom – Srbija, Društva za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja dece i omladine, SeConS i Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva (SIPRU).
Napiši komentar