Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Prvi put u Srbiji dodeljene Nagrade za društveno preduzetništvo namenjene mladima

Objavljeno 15.06.2015.

SIA pobedniciTri preduzetnička projekta studenata sa državnih i privatnih univerziteta u Srbiji nagrađena su na najvećem evropskom takmičenju za društveno preduzetništvo posvećenom studentima, pod nazivom „Social Impact Award“, koje je prvi put ove godine održano i u našoj zemlji. Nagrade za najbolje projekte – po 3.000 evra početnog kapitala za realizaciju projekata, odlazak na dve međunarodne konferencije i mentorsku podršku stručnjaka – dobili su timovi „Mladi za stare“ iz Pirota, „Eko gajbica“ iz Novog Sada i „Školski pratilac“ iz Beograda.

„Veoma smo zadovoljni interesovanjem za Nagradu, kao i aktivnostima koje smo zajednički realizovali u okviru obrazovnog dela programa. Održali smo 33 radionice, u Nišu, Novom Sadu i Beogradu, u kojima je učestvovalo preko 400 studenata, a kao rezultat ovog rada u finalnoj fazi smo imali deset izuzetnih projekata“, rekao je Miloš Paunović, predstavnik udruženja Razlivalište, organizatora takmičenja.

Prvonagrađeni tim, čiji su članovi Maja Milenković, Aleksa Živković, Risto Delić, Dejan Protić i Vladimir Puvača, predstavio je ideju da kroz projekat „Mladi za stare“ pomogne starijim osobama u obavljanju svakodnevnih poslova, promovišući pritom samoodržive vidove transporta. Drugi pobednički tim, koji čine Dušanka Krasić, Snežana Jovičić, Predrag Lugonja i Boris Popov, predstavio je projekat nazvan „Eko gajbice“, osmišljene kao oaze zdravlja sastavljene od „mini gradske apoteke“ koja nudi lekovite biljke i „mini supermarketa“ koji nudi sveže jestive i začinske biljke. Treći pobednički tim stoji iza projekta „Školski pratilac“ koji teži da pruži bezbedno okruženje za odrastanje kroz brigu o deci na putu do škole, a tvorci ideje su Kristina Miletić, Dejana Bošković, Valentina Jovanović i Miloš Bukvić.

„Ponosni smo što se i Srbija pridružila zemljama koje kroz Social Impact Award promovišu društvenu odgovornost i preduzetništvo među studentima. Uverili smo se da studenti u Srbiji imaju odlične ideje i radujemo se što ćemo pratiti realizaciju tri najbolja projekta“, izjavila je Jovana Trifunović, predstavnica ERSTE Fondacije koja pruža podršku projektu Nagrade za društveno preduzetništvo u čitavom regionu.

O pobednicima takmičenja je odlučivao žiri koji čine Aleksandra Kecojević (Divac fondacija), Neven Marinović (Smart kolektiv), Nenad Moslavac (Impact Hub Beograd), Dragana Zmijanac (SEEICT), Sonja Dakić (Daj Daj pelene), Milana Milošev (Coca Cola HBC Srbija), Svetlana Jovanović (asistent na Fakultetu organizacionih nauka), kao i biznis tim Erste Banke.

Organizator takmičenja je udruženje Razlivalište, podržano od strane Impact HUB Beograd, kao i kompanije Coca-Cola Hellenic Srbija i Erste Banke, dok je ERSTE Fondacija višegodišnji regionalni partner projekta.

Social Impact Award nagrada je ustanovljena 2009. godine od strane Univerziteta za biznis i ekonomiju iz Beča i Impact HUB-a. Veliki uspeh projekta odražava se u činjenici da je 60 odsto prijavljenih ideja implementirano, dok 35 odsto njih ostvaruje prihode. Samo tokom prošle godine takmičenje je okupilo 2.000 studenata iz osam zemalja koji su predložili ideje za 404 projekta.

Udruženje Razlivalište je osnovano 2014. godine u Beogradu. Pokrenulo ga je pet mladih entuzijasta koji su uvideli da mnogo ideja i potencijala mladih ljudi u Srbiji ostaje neiskorišćeno i želeli su to da promene. Prvi program koji su pokrenuli je Social Impact Award kojim žele da približe društveno preduzetništvo mladim ljudima i daju im priliku da svoje ideje pretvore u prave biznise koji će rešiti neki društveni problem. Cilj Razlivališta je da mladim ljudima ponudi platforme gde će moći da usavršavaju sebe i svoje ideje, a kasnije te ideje pretvaraju u preduzetničke poduhvate.

Izvor: socialimpactaward.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]