Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije, kao nacionalni partner Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE), učestvovalo je na regionalnoj radionici „Rodno osetljiva komunikacija“, koju je EIGE organizovao 15. i 16. septembra.
Pomenuta radionica održana je u cilju promocije rečnika i leksikona pojmova iz ove oblasti na jezicima zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji i potencijalnih kandidata.
Tematski događaj o rodno senzitivnoj komunikaciji okupio je više od 60 učesnika iz Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije i Turske.
Savetnica predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Gordana Gavrilović rekla je da su na dvodnevnoj radionici učesnici imali priliku da nauče kako da koriste rodno osetljiv i inkluzivni jezik u svom radu, u nacionalnim dokumentima, kao i u javnom diskursu.
Imajući u vidu da novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti predviđa uvođenje rodno senzitivnog jezika, dvodnevni skup na kojem su učestvovali predstavnici brojnih institucija bio je veoma koristan i pomoći će nam u daljem radu i primeni odredaba zakona, navela je ona.
Evropski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE) preveo je rečnik i leksikon pojmova rodne ravnopravnosti na četiri jezika zemalja kandidata za članstvo u EU i potencijalnih kandidata.
Više od 400 termina i njihovih definicija sada je dostupno na srpskom, albanskom, bosanskom i makedonskom jeziku. Rečnik na srpskom jeziku dostupan je na ćirilici i latinici. Direktan pristup rečniku i leksikonu na srpskom moguć je ovde.
Od „ekonomije nege“ do „vertikalne segregacije“, EIGE-ov Rečnik i leksikon je specijalizovano terminološko oruđe koje gradi zajedničko razumevanje rodne ravnopravnosti radi poboljšanja rodno osetljive komunikacije u EU i šire.
Od 2013. EIGE radi sa sedam zemalja kandidata za članstvo u EU i potencijalnim kandidatima na Zapadnom Balkanu i u Turskoj na izgradnji svojih kapaciteta u oblasti rodne ravnopravnosti u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) Evropske komisije.
Više o saradnji EIGE-a sa zemljama kandidatima za članstvo u EU i potencijalnim kandidatima možete saznati ovde.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar