Direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Dejan Carević 20. marta je ocenio da je saradnja države sa nevladinim organizacijama i lokalnom zajednicom od ključnog značaja za unapređenje postpenalnog prihvata osuđivanih lica, kao jednog od oblika prevencije kriminaliteta. Carević je na okruglom stolu, organizovanom povodom osnivanja Mreže organizacija za postpenalnu podršku Srbije, rekao da izlazak iz zatvora i povratak u zajednicu predstavlja veliku promenu za osuđene, naročito za one koji su bili na izdržavanju dužih kazni, bez porodične podrške, i onih koji nisu dovoljno spremni da se nose sa svakodnevnim problemima po izlasku na slobodu.
On je istakao da iz tog razloga Uprava za izvršenje krivičnih sankcija snažno podržava osnivanje mreže koja prepoznaje značaj pružanja pomoći bivšim osuđenicima i osuđenicama, i podsetio na to da pripremu za otpust u zavodima sprovode službenici/e tretmana koji osuđenom pružaju pomoć pri ostvarivanju prava na obezbeđivanje ličnih dokumenata, zdravstvenu zaštitu i privremeni smeštaj.
Carević je naveo i da je Uprava pre godinu dana pokrenula pilot-projekat „Klub – Korak po korak“ u Povereničkoj kancelariji i KPZ u Somboru u cilju pružanja postpenalne pomoći osuđenima, licima na uslovnom otpustu i članovima/icama njihovih porodica.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji ambasador Andrea Oricio pozdravio je osnivanje mreže koja broji više od 20 organizacija iz cele Srbije, istakavši da će ona predstavljati značajnu podršku bivšim prestupnicima.
Predsednik Mreže za postpenalnu podršku Slobodan Arsenijević naveo je da će ova organizacija raditi na pružanju pomoći bivšim osuđenicima/ama da reše egzistencijalne probleme po izlasku na slobodu, poput davanja saveta o zaposlenju, lečenju i drugim pitanjima.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar